Pytanie do...

 Podczas tegorocznych Zdaerzeń na tarnowskim Rynku prezentowały się niektóre lokalne redakcje. Na stoisku naszej redakcji mieszkańcy mieli możliwość zadawania pytań dotyczących różnych dziedzin życia osobom sprawującym funkcje publiczne. Dzisiaj prezentujemy otrzymane odpowiedzi.

 

Ze względu na sezon urlopowy i nieobecność niektórych kompetentnych osób, nieco później niż planowaliśmy publikujemy odpowiedzi na pytania zadawane przez mieszkańców Tarnowa podczas zorganizowanej na tarnowskim Rynku Mobilnej Redakcji.

Podczas prezentacji naszego portalu zbieraliśmy kartki z pytaniami. Ponieważ sporo pytań dotyczyło tego samego tematu, dokonaliśmy selekcji i poniżej publikujemy odpowiedzi otrzymane z Urzędu Miasta Tarnowa.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy zadawali pytania, jak i osobom, które udzielały odpowiedzi.

 

Dlaczego wydawane są pieniądze na np. żużel, a budownictwo komunalne w Tarnowie więcej niż kuleje?

Żużel to doskonała promocja miasta i chyba nikt nie wyobraża sobie Jaskółek niewalczących o najwyższe cele. Co do mieszkań komunalnych, to nie dawno do użytku oddaliśmy ich 46 przy ul. Pszennej, kolejne 20 powstaje przy ul. Konnej.

 

Dlaczego na ulicy Krakowskiej są takie brzydkie, nowo położone płyty?

Płyty same z siebie nie są brzydkie. Niestety wiele do życzenia pozostawia kultura przechodniów, którzy wyrzucają prosto na ulice np. gumy do żucia. To nie wpływa korzystnie na estetykę tego miejsca.

 

Kiedy miasto wreszcie wyremontuje parking przy cmentarzu w Mościcach?

Remont i uzupełnienie nawierzchni z kruszywa łamanego jest przewidziane w ramach zadań z Rady Osiedla, natomiast Biuro Realizacji Inwestycji UMT dysponuje projektem budowlanych na tą inwestycję.

 

Jak długo jeszcze mieszkańcy Klikowej będą wąchać smród z oczyszczalni ścieków, wysypiska śmieci i fabryki asfaltu – w zależności od kierunku wiatru?

Te instytucje w większości są ulokowane są w tym rejonie od wielu lat. Trzeba podkreślić, że funkcjonują z zachowaniem wszelkich restrykcyjnych procedur i zgód. W przypadku oczyszczalni śmieci i wysypiska to po prostu infrastruktura niezbędna do prawidłowego funkcjonowania miasta. Fabryka asfaltu to z kolei miejsca pracy.

 

Jaki jest pomysł, jeżeli w ogóle jest, na zagospodarowanie placu po skupie złomu przy ulicy Mostowej?

Działka jest w użytkowaniu wieczystym miasta. Na chwilę obecną nie ma co do niej żadnych planów.

 

Kiedy na tarnowskich osiedlach pojawią się pojemniki do segregowania śmieci?

W większości przypadków takie pojemniki znajdowały się już przy altanach śmietnikowych przed 1 lipca i funkcjonują one w dalszym ciągu. Nie wszędzie były pojemniki na papier i są one w tej chwili uzupełniane. Będziemy również dodawać nowe pojemniki w miejscach, gdzie ilość odpadów się zwiększyła. Firmy zajmujące się wywozem śmieci są zobowiązane do przeprowadzania inwentaryzacji i niezwłocznego reagowania na ewentualne braki.

 

Dlaczego na Rynku w Tarnowie tak mało jest koncertów disco polo?

Niekoniecznie jest to estetyka, która chcielibyśmy promować akurat na Rynku.

 

Kiedy w szkole podstawowej nr 2 będą bramki na boisku?

Jest to uzależnione od funduszy szkoły. Stare zostały zdemontowane z względu na bezpieczeństwo korzystających z boisk. Dwie bramki z atestem to koszt ok. 12 tys. zł. Jak zapewnia dyrektor szkoły jeżeli znajdą się fundusze to bramki się pojawią. Być może będzie to już w przyszłym roku. W najbliższym czasie planowane jest natomiast utworzenie placu zabaw dla dzieci.

 

Dlaczego prezydent nic nie robi aby poprawić sytuację bezrobotnych w mieście?

Robimy w tej kwestii dużo. Rozmawiamy i zachęcamy firmy do inwestowania w Tarnowie, rozbudowujemy strefę aktywności gospodarczej, poprawiamy infrastrukturę drogową i miejską, tak aby być miastem bardziej atrakcyjnym dla inwestorów. Pierwsze efekty już są, a dobrych informacji w temacie nowych inwestycji będzie przybywać. Poza tym Powiatowy Urząd Pracy ma w tym roku do dyspozycji ok. 30 mln zł na aktywizacje bezrobotnych. To bardzo dobry wynik, który z pewnością da wymierne efekty.

 

Czy przewidywane jest dofinansowanie dla osób prowadzących działalność medyczną na kontrakcie z NFZ – pielęgniarstwo środowiskowo-rodzinne?

Żaden samorząd nie posiada instrumentów prawnych aby to zrealizować. Prosimy o kontakt z NFZ.

 

Dlaczego przy ulicy Dąbrowskiego na wprost sądu nie ma parkingu z prawdziwego zdarzenia tylko dziki skwer wykorzystywany przez kierowców?

Do końca sierpnia u zbiegu ulic Sądowej i Konarskiego powstanie parking na 25 miejsc.

 

Kiedy wreszcie znikną do końca ruiny po Owintarze?

Jest poważna firma zainteresowana tym terenem. Proszę jednak pamiętać, że te działki nie należą do miasta. Urząd Miasta dokłada wszelkich starań, żeby w ramach możliwości pomóc inwestorowi zagospodarować to miejsce.

 

Kiedy zostanie wyremontowana ulica dojazdowa do banku PKO BP i budynku Centermedu, równoległa do Słonecznej? Teraz są tam same dziury.

Remonty cząstkowy nawierzchni został już wykonany. Docelowo ulica przejdzie remont generalny.

 

Dlaczego światła na skrzyżowaniu ulic Lwowska – Starodąbrowska i następne przy skrzyżowaniu z Kołłątaja nie są skoordynowane co powoduje ogromne korki w godzinach szczytu?

Na skrzyżowaniu ulic Starodąbrowskiej z Lwowską i Kołłątaja obecnie sygnalizacje pracują w tzw. trybie izolowanym. Przełączenie na ten tryb było konieczne ze względu na awarię detektorów ruchu (pętli indukcyjnych), co jest warunkiem prawidłowego działania programu adaptacyjnego sterowania ruchem EPICS zaimplementowanego na tym skrzyżowaniu. System przystosowuje sterowanie do natężenia ruchu na skrzyżowaniu wykorzystując matematyczne algorytmy optymalizacji. Wykonanie robót polegających na naprawie sygnalizacji (diagnostyka i usunięcie usterek), wraz z wykonaniem aktualizacji optymalizacji programu sygnalizacji przekazano do wykonania do firmy  TTJ Technika Sp. z o.o. wyłonionej w wyniku przetargu. Z uwagi na  złożoność sterowania sygnalizacją do dnia dzisiejszego nie udało się wykonać całości zleconych prac, naprawiono pętle indukcyjne, pozostała do wykonania część zlecenia dotycząca  aktualizacji i optymalizacji systemu wraz z dokumentacją. Obecnie wykonawca został wezwany do zakończenia zleconych prac na sygnalizacji świetlnej.

 

Jakie są plany związane z losami amfiteatru letniego?

Jak widać, chociażby po ostatnich Zdearzeniach, ten teren nadal żyje. Z pewnością będziemy chcieli, żeby co jakiś czas odbywały się tam ciekawy imprezy kulturalne. Jednocześnie nie rezygnujemy z budowy nowoczesnego obiektu przy ul. Piłsudskiego.

 

Kiedy rozpoczną się remonty ulic w centrum miasta a nie tylko na jego obrzeżach?

Remonty cząstkowe nawierzchni trwają cały czas. W drugiej połowie lipca do miejskich ekip dołączy firma zewnętrzna wyłoniona w drodze przetargu co znacznie przyśpieszy realizację tych remontów. Ponadto w najbliższym czasie rozpocznie się realizacja zadań z przetargu „Przebudowa i remont dróg na terenie miasta Tarnowa - etap I i II”. Będą to ulice m.in. Bitwy pod Cedynią, ulice na os. Westerpalatte, Majchra, Dobrzańskiego - boczna, Łukasiewicza, Chyszowska, Rogoyskiego, Czarna Droga. Marii Dąbrowskiej i Woszczerowicza.

25.07.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |