Rozpoczął się Żółty Tydzień

 14 października rozpoczęła się 27 edycja ogólnopolskiej akcji „Żółty Tydzień”, której ideą jest edukacja na temat zagrożeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A i typu B oraz popularyzacja szczepień ochronnych, jako skutecznej profilaktyki tych chorób. Akcja potrwa od 14 do 25 października.


Jesienna edycja Żółtego Tygodnia potrwa w tym roku od 14 do 25 października. To już 27 odsłona ogólnopolskiej akcji, której ideą jest edukacja na temat zagrożeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A i typu B oraz popularyzacja szczepień ochronnych jako skutecznej metody profilaktyki tych chorób.

Wirusowe zapalenia wątroby typu A i typu B to jedne z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie, które nadal stanowią poważne i realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Wirusowe zapalenie wątroby typu B to jedna z najgroźniejszych chorób, niezwykle zaraźliwa i trudna do leczenia. Szacuje się, że każdego roku na świecie umiera z powodu WZW typu B aż 600 tysięcy osób. Niebezpieczne dla zdrowia mogą być nawet zabiegi wykonywane w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych czy salonie tatuażu - gdy nieprzestrzegane są zasady higieny i sterylizacji.

W Tarnowie tańsze szczepienia dostępne są we wszystkich przychodniach CenterMedu i w Mościckim Centrum Medycznym. Zaszczepić powinny się zwłaszcza osoby, którzy będą wypoczywać w Afryce np. w Tunezji czy Egipcie albo w Azji. Do zakażenia wirusem żółtaczki typu A może bowiem dojść nawet w ekskluzywnym hotelu poprzez umycie zębów zainfekowaną wodą czy jedząc zakażone owoce morza. - Lepiej zaszczepić się teraz i być spokojnym na wakacjach - podkreśla lekarz chorób wewnętrznych, specjalista medycyny rodzinnej Kinga Mogliska z CenterMedu.

O szczepieniu powinny pamiętać także osoby, które będą miały np. planowany zabieg w szpitalu.

15.10.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |