Z Amazonki nad Uszwicę

 Zdjęcia prezentujące ważne i najpiękniejsze miejsca w gminie znalazły się w albumie „Gmina Borzęcin z lotu ptaka”. Komentarze do zdjęć osobiście przygotował wójt gminy, a promocja publikacji, która jest kolejną już pozycją poświęconą ziemi borzęckiej odbyła się 27 października.

 

27 października w Borzęcinie odbyło się spotkanie promujące album „Gmina Borzęcin z lotu ptaka”. Projekt zrealizowany został przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Borzęcinie przy wsparciu finansowym miejscowego Urzędu Gminy oraz dofinansowaniu z pieniędzy unijnych. - Stosowny wniosek złożyliśmy w 2012 roku do Stowarzyszenia „Kwartet na Przedgórzu”, który został wysoko oceniony i przesłany do Urzędu Marszałkowskiego, gdzie została podpisana umowa na realizację zadania – mówi  autorka projektu Elżbieta Kwaśniewska, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej  w Borzęcinie.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, osoby związane z realizacją projektu, przedstawiciele mediów, wielu mieszkańców gminy oraz goście specjalni Jacek Pałkiewicz i Krzysztof Petek. - Jest to już kolejna publikacja wydana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Borzęcinie po tece „Zabytki ziemi borzęcińskiej” i albumie „Gmina Borzęcin w obrazach”. Album „Gmina Borzęcin z lotu ptaka” przedstawia Borzęcin i miejscowości należące do gminy z innej perspektywy, z góry. Jest on próbą pokazania małej ojczyzny w sposób niedostępny na co dzień mieszkańcom. Świat widzimy jedynie we  fragmentach, z nich dopiero staramy się ułożyć obraz całości. Zawarte w nim zdjęcia przedstawiają uchwycone w locie malownicze krajobrazy, zabytki, instytucje, budynki użyteczności publicznej oraz przepiękną niezwykle urokliwą codzienność, której nie zauważamy będąc w ciągłym „biegu”. W czasach, gdy nasza gmina tak szybko się rozwija, zachodzą tu duże zmiany, album jest bardzo ważną pozycją dokumentującą gminę Borzęcin – dzisiaj, nowoczesną, dynamicznie rozwijającą się na przestrzeni ostatnich kilku dziesięciu lat. Publikacja ma na celu utrwalenie zmian, jakie zachodzą w naszej społeczności, a fotografie dokumentujące obecną rzeczywistość pozwolą w przyszłości na porównanie – mówiła podczas spotkania Elżbieta Kwaśniewska.

Prezentacja gminy w taki właśnie „odgórny” sposób nie była zadaniem łatwym. Pierwszym etapem było wykonanie zdjęć, spośród których wybrane zostały te najważniejsze, pokazujące ważne i charakterystyczne miejsca dla danej wsi. Komentarze i opisy zdjęć przygotował osobiście wójt gminy Janusz Kwaśniak. - Człowiek odwiecznie rozmyślał o lataniu. Pragnął oderwać się od ziemi, poczuć się wolnym niczym ptak, rozwinąć skrzydła i wzbijając się w niebo, dotknąć granicy swoich marzeń; marzeń, które z biegiem czasu stały się nie tylko rzeczywiste,  ale i codzienne w wymiarze współczesnym. Dzisiaj są skutecznym elementem przemieszczania się, realizacji licznych pasji, podróży - mówił do zebranych wójt Kwaśniak.  - Z góry lepiej widać. W spójnym obrazie horyzontu rysuje się obraz piękna natury i działalności człowieka. Obraz pełny, głęboki, rzeczywisty, jakże różny od tego widzianego z ziemi. Obraz dokładny… I właśnie ta dokładność podniebnego spojrzenia, stała się asumptem do powstania niezwykłej pozycji wydawniczej pod tytułem „Gmina Borzęcin z lotu ptaka”. Nie można bowiem lepiej oddać wyrazu wsi i jego bogactwa, jak z góry, kiedy to na jednej fotografii zobaczyć można jej charakter i to niejednokrotnie w szerokiej perspektywie rysujących się na widnokręgu kolejnych zabudowań, jezior, pól i lasów. Widok  gminy Borzęcin z lotu ptaka fascynuje ‒ to układanka, która splata się w wielką kompozycję barwnych i tryskających zielenią pól uprawnych, błękitnych plam stawów rybnych i akwenów wodnych, zielonych kęp borów Bratucickiego i Wierzchosławicko – Radłowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu oraz zabudowy wsi i przysiółków, oddających jej historyczny i współczesny charakter. Ciągnące się wzdłuż potoków i ulic sznury zabudowy drewnianej i murowanej, siatki dróg i rzek, zabytkowe kościoły i dwory, nowoczesne budynki szkół, centrów kulturalnych wsi, obiektów sportowo - rekreacyjnych,  urzędów i firm oraz autostrada biegnąca południowym obrzeżem gminy, wzdłuż linii kolejowej z Krakowa do  Tarnowa  – to krajobraz, którego jesteśmy nieodłącznym elementem, to nasza codzienność, którą niejednokrotnie przemierzamy żyjąc tu i teraz.

Janusz Kwaśniak komplementował przy okazji podejmowaną przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Borzęcinie działalność wydawniczą. - Nie byłoby tej pozycji bez zaangażowania kierownictwa Gminnej Biblioteki Publicznej w Borzęcinie, które coraz odważniej dokumentuje borzęcińską rzeczywistość. To niezwykle ważne dla zachowania naszej tożsamości, utrwalenia lokalnej pamięci historycznej, edukacji obecnych i przyszłych pokoleń. Dlatego działania w  tym zakresie, zasługują na szczególne uznanie.

Promocji albumu towarzyszyła wystawa prac autorstwa Marii Zych z Mokrzysk, wykonanych metodą szydełkową, przedstawiających całe życie Jezusa.  Są to dzieła jedyne w Polsce, a może i w świecie. Atrakcją niedzielnego spotkania stały się także niezwykle barwne opowieści  o ciekawych miejscach na świecie i w Polsce, o podróżowaniu, a także niezwykłych przygodach znanego dziennikarza i podróżnika oraz autora wielu książek Jacka Pałkiewicza. - Uszwica i Amazonka niewiele mają ze sobą wspólnego, podobnie jak Borzęcin z krainami eksplorowanymi przez podróżników. Istnieje jednak nić porozumienia między opowieścią zdjęć o miejscach nam najbliższych i narracją podróżnika o tym, co daleko. To fenomen ludzkiego spojrzenia, które z nici obrazów tka wielobarwny gobelin rzeczywistości, w której żyjemy – powiedziała, szukając spójności między Borzęcinem, a odległymi krajami Elżbieta Kwaśniewska.

Spotkanie przebiegało przy muzyce borzęcińskiego zespołu wokalno – instrumentalnego „Cantantes Dei”. Wydawnictwo „Gmina Borzęcin z lotu ptaka" zostanie przekazane do największych bibliotek w Polsce oraz do gminnych bibliotek w powiecie brzeskim, a także do szkół, instytucji kultury, samorządów lokalnych i gospodarstw agroturystycznych.

30.10.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |