Zgoda na przejęcie Siarkopolu

 Po przeprowadzonym postępowaniu antymonopolowym Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał w dniu 30 października zgodę na przejęcie przez Grupę Azoty S.A. kontroli nad spółką Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol”.

 

25 września Grupa Azoty podpisała ze Skarbem Państwa warunkową umowę sprzedaży 4 675 000 akcji, stanowiących 85% kapitału zakładowego spółki Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol”.

Warunkiem znoszącym było otrzymanie przez Grupę Azoty decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji. Zgoda taka wydana została 30 października. Finansowane transakcji będzie realizowane w jednej czwartej ze środków własnych Grupy Azoty, zaś w pozostałem części z kredytu.

Grupa Azoty nastawiła się na dywersyfikacja dostaw surowców strategicznych. Dostęp do własnych zasobów siarki daje szansę na zoptymalizowanie produkcji kaprolaktamu, poliamidów czy nawozów.

Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A. w Grzybowie rozpoczęły swoją działalność w 1966 roku i są obecnie jedynym przedsiębiorstwem w kraju i na świecie prowadzącym kopalniane wydobycie siarki. Eksport stanowi obecnie ok. 80 % obrotów rocznych spółki. Swoich odbiorców „Siarkopol” ma głównie w Afryce Północnej, Austrii, Niemczech i w kilkunastu innych krajach w Europie i w świecie. „Siarkopol” S.A. ma w swojej palecie produktów siarkę płynną, granulowaną, płatkowaną, mieloną, siarkę nierozpuszczalną oraz dwusiarczek węgla. Wszystkie te produkty spełniają międzynarodowe wymogi i standardy jakościowe.

04.11.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |