Dusza dla pomnika

 W Żabnie odremontowany został Pomnik Poległym za Ojczyznę. Miejsce to, szczególnie bliskie dla mieszkańców gminy, gdzie rokrocznie odbywają się obchody świąt narodowych, może zyskać niebawem dodatkowy wymiar. Istnieje bowiem koncepcja ciekawa koncepcja „nadania duszy dla pomnika”.

 

„Nadanie duszy dla pomnika” Poległym za Ojczyznę w Żabnie, odświeżonego po niedawnym remoncie, to ciekawy pomysł samorządowców z Żabna, którego największym orędownikiem jest Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Wójcik, znany ze swojej pasji do podróży po miejscach historycznych.

Koncepcja „duszy dla pomnika” wiąże się z zaprojektowaniem i przygotowaniem sześciu urn na ziemię z miejsc, w których zginęli mieszkańcy gminy Żabno podczas działań wojennych. To ciekawy pomysł, aby nadać bryle pomnika dodatkowego wymiaru, łączącego ziemię żabnieńską z tą, na której przelana została krew jej mieszkańców. I tak z pewnością znajdzie się tutaj ziemia przywieziona z Katynia, Charkowa, czy Monte Casino. - Mamy pomysł na przywiezienie takich urn z ziemią i złożenie ich w naszym pomniku – mówi Krzysztof Wójcik. Docelowo chcielibyśmy zaangażować w to gimnazja i Szkołę Ponadgimnazjalną z Żabna, tak aby ich uczniowie mogli odwiedzić miejsca martyrologii polskich żołnierzy, poznać lepiej historię Polski, a przede wszystkim nauczyć się szacunku i postaw patriotycznych wobec ludzi, którzy ginęli za Ojczyznę. Chcielibyśmy to wszystko oprawić w projekt i postarać się o dofinansowanie ze środków ministerialnych.

Przy projektowaniu prac remontowych pomnika zaplanowano zamontowanie dodatkowej tablicy, na której pojawią się napisy związane z miejscami, tuż po tym, jak złożone zostaną urny.

Pomnik przeszedł gruntowną renowację, zaplanowaną przez Urząd Miejski wspólnie z Radą, a przeprowadzoną przy wsparciu finansowym z „małych projektów” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, gdzie gmina otrzymała 25 tysięcy złotych wsparcia.

Efektem prac jest odnowiona bryła pomnika, która obłożona została płytami granitowymi. Również z tego materiału zostały wykończone schody i płyta pod pomnikiem. Zadbano o ogrodzenie pomnika, a także o nowe donice i znicz, który po raz pierwszy zapłonął w dniu 11 listopada, podczas gminnych obchodów Święta Niepodległości.

18.11.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |