Święto poezji, święto poety

 116 uczniów z 64 szkół, dziewięć nagród głównych i pięć wyróżnień to efekt przeprowadzonego w Borzęcinie konkursu recytatorskiego, którego głównym bohaterem była poezja Józefa Barana. Poeta zasiadał w jednej z komisji konkursowych, a mając w pamięci swoje młodzieńcze doświadczenia recytatorskie, z dużym zrozumieniem podszedł do wszystkich uczestników konkursu.

 

116 uczestników wzięło udział w IX Regionalnym Konkursie Recytatorskim Poezji Józefa Barana zorganizowanym w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie. Uczniowie z 64 placówek rywalizowali w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła średnia, a ich zmagania oceniało jury konkursowe z poetą na czele.  – To dla mnie wielka przyjemność, że tak liczne grono uczestników przybyło na dzisiejszy konkurs. Cieszę się, że moje wiersze przemawiają także do serc młodych ludzi. Poeta sieje ziarno słowa i niektóre ziarno wschodzi. Ten konkurs stanowi dla mnie takie poetyckie żniwa – mówił do zebranych pochodzący z Borzęcina Józef Baran.

Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Agnieszka Kwaśniak-Wiśniewska, polonistka z Zespołu Szkół w Borzęcinie. – W tym roku poszerzyliśmy grono szkół w Małopolsce, do których wysłaliśmy zaproszenie i zgłosiła się rekordowa liczba uczestników. To oczywiście ogromnie nas cieszy, choć tak duża liczba uczestników i ich opiekunów jaką gościliśmy w naszej placówce, około 180 osób, spowodowała, że zmuszeni zostaliśmy zmienić trochę zasady oceny recytatorów – wyjaśnia Piotr Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie, współorganizator konkursu.  – Stworzyliśmy dwie niezależne komisje, które równocześnie oceniały pierwszy etap zmagań uczniów podstawówek i gimnazjów. Pierwsza z nich w składzie: Jadwiga Malina-Żądło – poetka z Trzebuni, Joanna van derBrug – córka Józefa Barana oraz Kinga Białek – dyrektor Zespołu Szkół w Borzęcinie oceniała uczniów podstawówek. W drugiej zasiadł sam autor, Józef Baran, wspólnie z Elżbietą Kowal –wychowawczynią poety z czasów szkolnych oraz Maria Marek – dyrektor  Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku.

Konkursowe zmagania recytatorów z podstawówek i gimnazjum trwały jednocześnie. Po pierwszej rundzie, drugi wiersz recytowali już tylko finaliści z poszczególnych kategorii. – W tym roku była ich rekordowa liczba, bo do ścisłego finału dostało się 10 osób z podstawówek, 12 osób z gimnazjum, natomiast ze szkół średnich sześcioro uczniów – mówi Agnieszka Kwaśniak-Wiśniewska. – Jako organizatorzy wspólnie z komisją jury próbowaliśmy ustalić liczbę finalistów. Nie było łatwo, bo poziom uczniowskich recytacji był wysoki. Widać było tu ogromny wkład pracy zarówno uczniów, jak i ich opiekunów, szczególnie w kategorii gimnazjów.

Ten poetycki urodzaj sprawił, że ostatecznie jury, oprócz głównych nagród, przyznało dodatkowo pięć wyróżnień. W kategorii szkół podstawowych najlepszą okazała się być Natalia Kucharska ze SP w Bruśniku. Miejsce drugie zdobyła Anna Stanuchze SP w Sterkowcu, a trzecie Nikola Oleksyk ze SP w Porębie Radlnej. Wyróżniono Gabrielę Płachno i Nicolettę Borowiec ze SP w Borzęcinie Dolnym.

Wśród gimnazjalistów wygrał Dawid Kita z Gimnazjum w Ryglicach. Kolejne miejsca zajęli: Maria Sworniowska z PG w Borzęcinie Górnym oraz Natalia Mikos z Gimnazjum nr 1 w Brzesku. Jury wyróżniło Filipa Wojtasińskiego z Gimnazjum w Łysej Górze, Przemysława Płaczka z Gimnazjum nr 6 w Tarnowie oraz Joannę Krzywoń z Gimnazjum nr 1 w Ryglicach.

Nagrody dla najlepszej recytatorki w kategorii szkół średnich odebrała Magdalena Kierczak z Liceum Ogólnokształcącego w Czchowie. Drugi był Jędrzej Hycnar z I LO w Tarnowie, a trzeci Sebastian Jamrożek z Technikum w Szczurowej.

Gratulując zwycięzcom znakomitych interpretacji i zdobytych nagród, Józef Baran opowiadał o tym, jak sam kiedyś  w młodości brał udział w konkursie jako recytator, ale niestety nie odniósł sukcesu, gdyż zapomniał tekstu. –Ta sytuacja pozwala mi zrozumieć, co czuje stojący na środku sceny młody człowiek i jak wielkie są jego emocje. Tym bardziej gratuluję tym, którzy tak znakomicie zaprezentowali się na tutejszej scenie – mówił poeta.

- Dzięki wsparciu konkursu przez samorząd gminy Borzęcin, samorząd powiatu brzeskiego oraz Krakowski Bank Spółdzielczy, wszyscy laureaci drugiej rundy konkursu, zarówno uczniowie jak i nauczyciele, otrzymali książki Józefa Barana z autografem. To doskonała nagroda, ale i okazja do dalszej promocji twórczości autora nie tylko tej związanej z poezją, ale i prozą, bo przecież kilka znakomitych do czytania publikacji wyszło spod jego pióra - mówił  po konkursie Piotr Kania.

Pod wrażeniem organizacji imprezy byli i jej uczestnicy i sam poeta. – Świetnie się tu czuliśmy. Pokonaliśmy spory odcinek drogi busami z Ryglic, ale z czystym sumieniem powiem, że było warto. Konkurs był dobrze przygotowany pod względem organizacyjnym, wszystko dopięte jak należy – mówiła po konkursie Magdalena Dróżdż, jedna z opiekunek młodzieży, a Józef Baran dodawał  - Dziękuję organizatorom: Piotrkowi i Agnieszce oraz pracownikom GOK w Borzęcinie za przygotowany konkurs. Cieszę się, że współpraca z borzęcińskim ośrodkiem tak dobrze się układa. Liczba uczestników i przygotowanie tegorocznej edycji konkursu zrobiło na mnie wrażenie.Uczestnicy do Borzęcina przybyli nierzadko z bardzo odległych miejscowości. Dziękuję wszystkim.

 

 


25.11.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |