Jak zachęcić gimnazjalistów?

 W auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie burmistrz Zbigniew Mączka zwołał po raz pierwszy debatę, która miała na celu znalezienie rozwiązań  problemów oświatowych w gminie. Do debaty zaproszeni zostali przedstawiciele tarnowskiego starostwa, kierownik gminnej oświaty oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół z terenu gminy.

 

W Radłowie odbyła się pierwsza debata poświęcona gminnej oświacie. Na zaproszenie burmistrza Zbigniewa Mączki za stołem prezydialnym usiedli: Edmund Juśko, Ryszard Ostrowski, Magdalena Szybilska, Marek Podraza, Anna Golec, Józef Trytek, Marek Urbanek i Paweł Jachimek.

Aktualną diagnozę demograficzną i oświatową przedstawił kierownik ZSiP Konrad Rudziński. Z niej to głównie wynika, że problemy oświatowe rodzą się z niżu demograficznego. W tym roku szkolnym w Biskupicach Radłowskich nie utworzono pierwszej klasy, a w ZSP w Radłowie uruchomiono tylko jeden oddział.

Zdaniem Edmunda Juśki, dwa oddziały (60 uczniów) sprawią, że szkoła może dobrze funkcjonować, włączając w to koszty remontów i utrzymania. W innej sytuacji subwencja oświatowa jest niska, a szkoły nie są rentowne. Tylko w 2013 roku gmina Radłów dopłaciła do oświaty trzy miliony złotych.

Burmistrz wspomniał o ekonomicznej konieczności reorganizacji szkolnictwa, podkreślił też potrzebę funkcjonowania ZSP w Radłowie. Zdaniem włodarza gminy musi pojawić się społeczna współpraca, a przede wszystkim dobre, twórcze i mądre kontakty szkoły z rodzicami. Ważny jest dobry klimat wokół szkoły, który zachęci gimnazjalistów do podejmowania dalszej edukacji w Radłowie.

Józef Trytek zwrócił uwagę na mało kuszące perspektywy dla młodzieży w tym środowisku, brak przede wszystkim pracy i możliwości rozwoju. Natomiast dyr. Tadeusz Seremet z Przybysławic podsunął prosty pomysł na przygarnięcie młodzieży gimnazjalnej. Jego zdaniem, należy przygotować ciekawą, różnorodną i atrakcyjną ofertę dla młodzieży gimnazjalnej; zapraszać ją częściej do szkoły, na zawody, wycieczki, koncerty i wstępnie wiązać ze szkołą. Dyrektor ZSP Anna Golec przedstawiła szereg zabiegów edukacyjnych, które mają przekonać gimnazjalistów do nauki w Radłowie i zwróciła uwagę na wysoką zdawalność matur w jej szkole. Marek Urbanek apelował, aby nie rozpowszechniać nieprawdziwych informacji o funkcjonowaniu szkół, które utrudniają uczniom podjęcie decyzji. Marek Podraza poddał pod rozwagę pomysł utworzenia żłobka, a burmistrz Mączka - szkoły muzycznej.

Uczestnicy pierwszej debaty oświatowej uznali, że gminna oświata powinna być przedmiotem częstych, publicznych dyskusji, również z udziałem rodziców.

 

 

13.12.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |