Pieniądze dla muzeum

 Muzeum Okręgowe w Tarnowie otrzymało w kończącym się roku wsparcie finansowe na realizację szeregu projektów w ramach programów organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury. Zadania dotyczyły konserwacji i zakupu eksponatów, poprawy stanu infrastruktury, organizacji imprezy kulturalnej i wystawy.

 

W tarnowskim Muzeum Okręgowym zrealizowano w 2013 roku szereg projektów współfinansowanych z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury. Ze budżetu resortu dofinansowano np. Zakup dwóch obrazów do kolekcji „Panorama Siedmiogrodzka”. Zakupiono obrazy „Posłaniec konny" i „Ułani polscy". Obrazy wzbogaciły gromadzoną od wielu lat przez Muzeum kolekcję fragmentów Panoramy i eksponowane są na wystawie w siedzibie Muzeum w Rynku 3.

Dzięki dofinansowaniu dokończona została konserwacja elementów pochodzącego z XVIII wieku rzędu końskiego. To niezwykle cenny skarb polskiej kultury narodowej, stanowiący jeden z najatrakcyjniejszych eksponatów, wchodzących w skład wystawy „W kontuszu i przy szabli - Galeria Sztuki Dawnej ze zbiorów książąt Sanguszków” eksponowanej w tarnowskim Ratuszu. Jest też jednym z zaledwie kilkunastu kompletnych rzędów znajdujących się w polskich zbiorach muzealnych.

W tym roku odbyła się także jubileuszowa, 50 edycja konkursu Malowana Chata –dofinansowanie dotyczyło realizacji konkursu organizowanego już od 1948 roku, którego głównym celem jest podtrzymywanie, unikatowej w skali Europy, ludowej tradycji zdobienia ścian domów i obejść gospodarczych charakterystycznymi wzorami kwiatowymi. W konkursie biorą udział twórcy ludowi z Zalipia, znanego dzięki wspomnianej tradycji jako „malowana wieś” oraz z kilku wsi Powiśla Dąbrowskiego.

Dzięki funduszom zewnętrznym możliwa była także znacząca poprawa warunków przechowywania eksponatów oraz zwiększenie powierzchni magazynowej w tarnowskim Muzeum Etnograficznym. Zakupiono i zamontowano nowoczesne wyposażenie do przechowywania obiektów trójwymiarowych i obrazów.

W ramach programu „Interwencje” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury zrealizowano wystawę czasową i katalog prezentujący najcenniejsze zabytki ilustrujące historię Tarnowa oraz regionu. Efekty pracy archeologów, szczególnie przykłady ceramiki, przedmiotów codziennego użytku, broni oraz rekonstrukcji grobu ciałopalnego, ilustrują historię osadnictwa w samym Tarnowie i jego okolicach w czasach najdawniejszych. Część historyczna ukazuje rozwój samego miasta, od momentu powstania w 1330 roku, poprzez najciekawsze dokumenty ilustrujące funkcjonowanie najważniejszych dla miasta instytucji, które są dopełnione poprzez ciekawe realia, takie jak dzbany cynowe rady miasta czy miecze ze zbrojowni miejskiej. Prezentowane są ponadto znaczące postaci związane z Tarnowem - hetman Jan Tarnowski, generał Józef Bem oraz burmistrz Tadeusz Tertil. Całość uzupełniają akcenty prezentujące rolę społeczności żydowskiej oraz cechów rzemieślniczych dawnego Tarnowa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20.12.2013
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |