Więcej mądrej Unii

 Z Elżbietą Achinger, kandydatką do Parlamentu Europejskiego z Platformy Obywatelskiej rozmawiała Dorota Filip

 

Zanim przejdziemy do Europy, zacznijmy od tego, co tu i teraz. Czym dzisiaj zajmuje się Pani w Sejmie?

Pracuję w dwóch komisjach i trzech zespołach parlamentarnych. Pierwsza z komisji, wybrana przeze mnie z racji wykształcenia, to Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Tu od dwóch lat uczestniczę w zmianie oblicza polskiego wymiaru sprawiedliwości. Zmieniamy przepisy prawa karnego i cywilnego, upraszczamy pewne rzeczy, wprowadzamy elektroniczne nagrywanie rozpraw, upraszczamy procedury związane z doręczeniami. Myślę, że wszystko to rzeczy bardzo ważne dla przeciętnego obywatela. To, co było do tej pory – wieloletnie postępowania sądowe, jest niedopuszczalne. Dążymy do tego, by radykalnie to zmienić.

Przy okazji tego tematu, nawiązując do niedawnej dyskusji dotyczącej pijanych kierowców, gdyby to od Pani zależało zaostrzyłaby Pani kary czy raczej postawiła na egzekwowanie dotychczasowych?

Zdecydowanie jestem z skutecznością egzekwowania tych kar, które już są przewidziane za jazdę w stanie nietrzeźwym. Wprowadziłabym najwyżej to, co kiedyś funkcjonowało zdaje się w Szwecji – upublicznianie, oczywiście po zapadnięciu prawomocnego wyroku, twarzy pijanych delikwentów. I nie mówię tu tylko o sprawcach poważnych wypadków ze skutkiem śmiertelnym, ale nawet o tych, którym zdarzyło się wpaść podczas zwykłej kontroli. Niech wszyscy go zobaczą, a on niech się wstydzi. Wstyd potrafi dużo zdziałać. A oprócz tego jakaś kara zawsze musi być, choćby roboty społeczne. Jeśli zagraża społeczeństwu, niech popracuje na jego rzecz. Natomiast w przypadku wydarzeń tragicznych w skutkach – bezwzględne więzienie.

Wróćmy do Sejmu...

Tak. Druga komisja w której pracuję, to Komisja Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Zostałam do niej skierowana trochę ku swojemu zaskoczeniu. Ale teraz, po dwóch latach pracy, mogę powiedzieć, że jest to temat niesłychanie ciekawy. Zwłaszcza w obliczu nowych, bardzo dużych środków unijnych dotyczących właśnie innowacyjności. Ogólnie rzecz biorąc, prace w komisji dotyczą nowych technologii i ich wykorzystania w przeróżnych obszarach, cyfryzacji i przekładaniu jej na wszystkie możliwe jednostki poszczególnych urzędów publicznych, a także odpowiedniego do potrzeb w kontekście innowacyjności, kształcenia wykwalifikowanych kadr dla potrzeb przemysłu. Jeśli natomiast chodzi o moją pracę w zespołach parlamentarnych, to przy ich wyborze kierowałam się głównie swoją wieloletnią pasją czyli polityką senioralną.

A skąd wzięło się zainteresowanie właśnie seniorami?

Cztery lata temu koledzy namówili mnie na założenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wieliczce. Wtedy czegoś takiego jeszcze w naszym mieście nie było. Inicjatywę podjęłam, choć z pewną obawą, czy uda się zachęcić starsze osoby do studiowania. Z ogromnym zdziwieniem, ale i satysfakcją, przyjęłam więc do wiadomości fakt, że coś, co zaczęło się w gronie 60 osób, w ciągu trzech lat urosło do 180. Gdy dwa lata temu zostałam parlamentarzystką, pomyślałam, że można i trzeba ten temat drążyć „wyżej”. Zwłaszcza, że w Sejmie działały już stosowne zespoły. Obecnie pracuję w zespole pracującym nad polityką senioralną oraz w Parlamentarnym Zespole Ds. Osób Starszych oraz ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Brałam udział w tworzeniu strategii dotyczącej polityki senioralnej na lata 2014-2020 oraz przedstawiłam program finansowania aktywności zawodowej seniorów na lata 2014-2020. Nakłady na ten cel wyniosą 280 mln złotych, a więc 40 milionów rocznie. Dzięki pracy obydwu zespołów udało nam się jeszcze jedno – zmieniliśmy przepisy o samorządzie gminnym, wprowadzając możliwość działania w jego ramach Rad Seniorów. Przekonujemy do tego także samorządy wojewódzkie i z dumą muszę powiedzieć, że jestem członkiem pierwszej w Polsce Rady Senioralnej utworzonej przez marszałka Małopolski.

Samorządy nie protestują przeciwko tym nowym strukturom i „ciałom”?

Myślę, że samorządy powoli zaczynają je doceniać. Tym bardziej, że Rada to organ przede wszystkim opiniotwórczy i doradczy, a więc w polityce senioralnej na poziomie gminy niezbędny. Bo na tym poziomie od haseł trzeba przejść do działania, a kto lepiej niż sami seniorzy może określić ich potrzeby?

Wiadomo już mniej więcej, ile takich Rad udało się utworzyć?

Nie mamy na razie takiej wiedzy. W czerwcu w Krakowie odbędzie się pierwszy Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku i to będzie okazja do zdiagnozowania, ile Rad powstało, jak funkcjonują, jakie mają problemy.

Wygląda na to, że ma Pani sporo pracy. Zdecydowała się Pani jednak kandydować do Parlamentu Europejskiego. Nie będzie żal zostawiać tego, co tu udało się rozpocząć?

Zawsze jest żal. Od lat jestem społecznikiem mocno zaangażowanym w różnorakie inicjatywy obywatelskie. Kiedy jako radna Sejmiku Województwa Małopolskiego uzyskałam mandat poselski, koledzy też pytali, czy mi nie żal zostawiać tego wszystkiego. Ale ja nie zostawiam. To jest po prostu inna praca, ale wciąż na rzecz tego, co jest moją pasją i w czym czuję się mocna. Unia też jest mocno uwrażliwiona na politykę senioralną. Stara Europa ma także coraz starsze społeczeństwo, które trzeba zagospodarować, bo to jest ogromny potencjał.

Skoro jesteśmy przy Unii, uważa Pani, że powinno jej być jeszcze więcej w poszczególnych państwach członkowskich, czy wręcz przeciwnie?

Zdecydowanie więcej. Ale tej mądrej Unii. Bo nie chodzi o to, by nas ustawiać w pewnych rygorach, tylko żeby likwidować wciąż istniejące bariery. Jestem bardzo za współpracą unijną, ale przy zachowaniu naszego własnego dorobku czy kultury, bo naprawdę mamy czym się chwalić. Muszę też powiedzieć, że czynnikiem który sprawił, że zgodziłam się kandydować, była możliwość jeszcze lepszego promowania Małopolski. Europarlamentarzysta ma lepsze narzędzia, by pokazać swój region jako piękny i prężny. Próbować ściągnąć nie tylko turystów, ale i inwestorów. Małopolska w Brukseli budzi zainteresowanie. Musimy tylko mieć pod ręką potężny bagaż informacji o tym, że mamy potencjał, choćby w postaci autostrad, infrastruktury, miejsc pracy, a przede wszystkim mamy zdolne, młode pokolenie. Kiedyś ktoś słusznie zauważył, że Małopolska to taka Bawaria. I to faktycznie jest taka nasza Bawaria. I w sensie krajobrazu i w aspekcie ludzkim. A przebojowość Małopolan jest przecież znana.

Jak ocenia Pani obecną kampanię wyborczą?

Jestem troszkę rozczarowana, bo nie za bardzo ją w ogóle widzę. Koledzy w Krakowie trochę się śmieją, twierdząc, że gdzie nie zaglądną – tam Achinger. Ale ja uważam, że dobry wizerunek też jest potrzebny. Ale prawdę mówiąc, także media nie do końca wykorzystują ten nasz czas i potencjał. My powinniśmy opowiadać o tym, co robimy, co chcielibyśmy robić i co możemy zrobić w Unii. Wydaje mi się, że polskie społeczeństwo zbyt mało wie na temat pracy w Parlamencie Europejskim. Gdy znalazłam się w polskim Sejmie, w trakcie spotkań z ludźmi zorientowałam się, że oni niewiele wiedzą o jego pracy. Przygotowałam więc cykl wykładów i odwiedziłam  już 17 albo 18 uniwersytetów opowiadając o pracy parlamentarzysty. Teraz trzeba zrobić to samo w odniesieniu do Europarlamentu. Ludzie wiedzą tyle, ile pokazuje telewizja, a ona pokazuje niewielkie fragmenty. Kompleksowej, przekazanej prostym i zrozumiałym językiem wiedzy jest za mało. Dlatego też ludzie nie znają nie tylko obecnych europosłów, ale także, a nawet przede wszystkim, obecnych kandydatów. A sama kampania niewielu tu pomaga, bo jest raczej polityczna niż merytoryczna. Kandydaci powinni pokazywać jakieś propozycje, programy, umiejętności, doświadczenie. Tego nie ma.

Świeże spojrzenie, skuteczne działanie – to Pani hasło wyborcze. Takie właśnie, bo...

Świeże spojrzenie, bo jestem osobą nową, startującą po raz pierwszy. Mogę więc spojrzeć z nieco innej strony i innej perspektywy. A skuteczne działanie? Mogę chyba bez wstydu się tym pochwalić. Zarządzałam z dobrym efektem firmą, sprawdziłam się jaka radna sejmiku, będąc posłem nie zrezygnowałam ze swojej wcześniejszej działalności, choć może teraz, głównie ze względów czasowych, zajmuję się tym w trochę bardziej ograniczonym zakresie. Ale wciąż aktywnie pracuję na rzecz osób starszych, dzieci i młodzieży, współwydaję i redaguję poczytną gazetę społeczną – „Życie Wieliczki i Powiatu" oraz portale internetowe. Umiem również realizować swoje pasje i zainteresowania. Od sześciu lat śpiewam w chórze amatorskim „Camerata” z Wieliczki, a od czterech lat jestem jego prezesem. Potrafię do skutku drążyć temat i zabiegać o to, na czym mi zależy. Tak było chociażby z zaplanowanymi na czerwiec w Krakowie "Senioraliami". Pomyślałam pewnego dnia, że jeśli młodzi, studiujący ludzie mają Juvenialia, to starsi studenci w naturalny sposób powinni mieć Senioralia. Kto powiedział, że w starszym wieku nie można już niczego od życia oczekiwać? Można i trzeba. Powiedziałabym nawet, że życie zaczyna się po pięćdziesiątce!

Ma Pani wśród obecnych europosłów jakieś wzory?

Oczywiście. Bardzo podziwiam Różę Thun. To osoba niezwykle pracowita, a przy tym świetny polityk. Bardzo cenię pracę prof. Jerzego Buzka, a jego wkład w przedstawianie Unii potencjału Polski jest nie do przecenienia. Trudno nie zauważyć pracy pana Lewandowskiego. To szalenie mądra osoba, a to co robi dla Polski jest bezcenne.

Dziękuję za rozmowę

10.05.2014
Komentarze:
HYst: 12.10.2017

ky 23 IS BACK Store connaissait la Canada Goose Outlet nécessité du feu, newest lebron shoes par Nike Air Jordan 11 un zapatos de futbol nike tel Nike Factory Outlet froid. Ugg Outlet Online Store En l’absence Nike Outlet Store de la flamme Yeezy Shoes Discount Marketplace bienfaisante, il Nike Shoes Online e?t Cheap Michael Kors du UGGS Outlet moins nike tn pas cher souhaité new yeezy shoes de se creuser un trou dans la neige, Abercrombie and fitch store pour s’y Coach Bags On Sale tapir à l’abri Air max levně de l’air. Son haleine Cheap Nike Air Huarache congelée botas de futbol avait poudré Nike Outlet d’un givre Toms Outlet Online blanc et womens nike air max cristallin Cheap Toms Shoes Outlet ses bajoues, ses Negozi Pandora sourcils Pandora Official Website et son museau.

La suivre un envoi barbe Doudoune Moncler Site Officiel rousse de l’homme scarpe nike et ses moustaches étaient congelées, Nike Store elles aussi, mais plus solidement. Le Nike Pas Cher Femme dép?t de givre s’y transformait asics sko en un Michael Kors Clearance dép?t Louboutin Wedding Shoes de glace, Uggs For Cheap dont l’épaisseur chaussure adidas pas cher augmentait à chaque Adidas Superstar bouffée de l’humide Nike Air Huarache For Sale et Bottes Ugg Femme Pas Cher tiède respiration qu’il exhalait.

L’homme, de plus, chiquait et Boost Yeezy Sale On Line la muselière Ugg boots Sale de glace qui nike air lui encastrait les nfl store lèvres Nike Factory Store les Cheap Nike Huarache rendait à ce point Discount Air Max rigides qu’il Nike Air Max Cheap lui était Jordan Shoes For Cheap impossible de les faire jouer pour expectorer le jus de tabac. En sorte que celui-ci, mêlé Nike Air Sneakers à Cheap Air Max Trainers sa salive, Jordan Store ruisselait sur sa Vans Black Sneakers barbe, Cheap True Religion Jeans en Nike Huarache Womens Cheap stalactites, Jordan Sneakers For Sale qui Chaussure Air Max avaient la couleur brunatre et la cheap nike air max dureté de l’ambre, Cheap Louboutin Heels et dont la canada goose jackets on sale longueur augmentait sans cesse au-dessous de son menton.

Si l’homme était Yeezy Black tombé, converse store sa Scarpe Air Max barbe se f?t brisée en morceaux. Adidas Yeezy Boost 350 For Sale Mais il Yeezy Men se souciait peu Nike Shox discount Sale de Hyperdunk 2014 cet appendice. Tous nike schuhe günstig les Nike Online Store chiqueurs payaient au Moncler Sale froid le même Air Nike tribut, dans le Northland. Discount TOMS Deux fois günstige nike schuhe déjà, il s’était Official NHL Jerseys trouvé dehors, Cheap Nike Free Run avec TOMS SHOES OUTLET des sautes de froid pandora beads de chaussures nike pas cher cinquante et de soixante degrés du thermomètre à alcool, et le Adidas Yeezy Cheap même phénomène s’était Canada Goose Womens Coats produit.

Plusieurs milles durant, l’homme ugg clearance poursuivit son Canada Goose Online Store chemin à Doudoune Moncler Pas Cher travers de vastes Chaussure Nike Pas Cher forêts Nike Free Run 5.0 Womens plates. Kobe Shoes Nike Il traversa ensuite un grand marécage gelé, semé Cheap Toms Outlet Store de nike sportschuhe bouquets d’arbustes noirs, et, arrivé Discount Christian Louboutin Shoes dans une vallée, il descendit UGGS For Women jusqu’à Air Max 90 la berge Nike Air Damen d’un petit cours d’eau Zapatillas Nike Air Max Baratas glacé. C’était Pandora Store l’Henderson Creek.

Il consulta Nike Air Pas Cher sa montre. Dix heures. Il savait qu’il new pandora charms marchait à Uggs Pas Cher Soldes une Cheap True Religion Jeans allure de quatre Chaussure Nike Air Max Pas Cher milles à l’heure, et il en conclut qu’il serait arrivé, pour Nike Soccer Cleats Boots midi moncler jacket sale et demi, à la première fourche Ray Ban Sunglasses Online de la Original Ugg Boots rivière, Moncler Outlet distante Pandora Style Beads encore de Nike Air 90 dix milles. Il Air Jordan Retro Sale décida que, cheap uggs pour célébrer cet Pandora Store heureux Christian Louboutin Heels événement, Timberland Outlet il Adidas Neo Discount Sale mangerait son prada outlet déjeuner, une fois arrivé à ce point.

Le chien, découragé, la queue pendant Hugo Boss Sale entre les jambes, retro jordans for cheap reprit ugg store sa place Pandora Outlet Store derrière coach factory outlet online les talons de Cheap Real Jordans son ma?tre qui, de sa Air Max Femme marche légèrement balancée, se mit Doudoune Moncler Femme Pas Cher à suivre Official Toms Shoes Outlet le lit air force one pas cher de Nike joggesko la rivière. nike mercurial soccer cleats Plus profonde, Adidas Originals Stan Smith la piste TOMS For Sale laissée par les Nike Air Max Sale derniers Adidas Superstar Sale Online tra?neaux qui Boutique Ugg avaient christian louboutin outlet passé là nike jordan shoes était ADIDAS NMD SALE ON LINE encore fitflops sale uk visible. pandora jewelry store Mais la adidas outlet neige TOMS STORE avait recouvert Adidas Originals Sale toute trace Nike Roshe Run Sale de pas Michael Kors Handbags Discount humains. nike shoes Il Air max dam y Mens Nike Air Max avait un Toms Factory Outlet mois que personne n’avait remonté ni ジョーダン スニーカー descendu le silencieux UGG BOOTS FOR WOMEN vallon.

L’homme allait toujours, New Air Max 2017 d’un pas régulier. Son Nike Air Max Goedkoop cerveau ne remuait pas de réflexions inutiles ; il ne モンクレール レディース pensait à rien, sinon au déjeuner dont l’instant approchait, et qu’à six heures Boty Nike Air du soir il Christian Louboutin Shoes Outlet aurait Soccer Boots Outlet nike retrouvé Moncler Outlet Online ses camarades. Cheap Michael Kors Tote Bag Il ne Pandora Store Sale disait vans shoe store rien Moncler Jackets Discount Marketplace non plus, pour la raison Adidas NMD For Sale majeure Nike Shoes Sale Store qu’il n’y avait personne avec new jordan releases qui engager Discount Ray Ban Sunglasses la reebok running shoes conversation. Air Max Pas Cher Et, d’ailleurs, chaussure basket homme e?t-il voulu parler qu’il ne l’aurait pu, canada goose jacket outlet par Air Max Sneakers l’effet adidas store de longchamp bags on sale cette Nike Air Women muselière de Nike Kyrie glace Canada goose dam qui Nike Tn Requin Pas Cher lui fermait la bouche. Il Nike Polo Sale se Michael Kors Outlet contentait Adidas Originals Superstar de macher Michael Kors uniformément Scarpe Nike Scontate son tabac Cheap Retro Jordans For Sale et New Nike Shoes d’allonger ainsi huarache sneakers sa barbe d’ambre.

La Ugg Pas Cher En France seule Stone Island Outlet pensée Moncler Outlet Store qui lui Canada Goose Outlet revenait parfois, Billige Nike Sko c’est qu’il Hogan Outlet faisait réellement froid, que jamais encore il Air Max Kopen n’avait connu une Nike Air Shoes pareille Cheap Michael Kors Handbags froidure. Tout Zapatillas Air Max en cheminant, Yeezy Boost Sale Online il frottait nike sb stefan janoski automatiquement Coach Outlet Store Online de Descuentos Nike ses mitaines, tant?t d’une Pandora Outlet main, Ugg Pas Cher Femme tant?t toms shoes outlet de l’autre, ses louboutin heels pommettes et son nez. cheap uggs for women Mais il avait beau ugg factory outlet frotter, la circulation zapatillas nike baratas ne Jordan Shoes Air semblait Cheap Air Max pas se TOMS OUTLET rétablir. Dès qu’il Nike Shox Cheap cessait la friction, nez et pommettes nike air jordan pas cher redevenaient inertes.

Il The official UGG était certain maintenant, et il s’en Nike Shoes Discount Marketplace rendait compte, qu’il avait une UGG Boots Cheap partie nike sneakers du visage Nike Roshe Run gelée. Adidas Soccer Cleats Cheap Et Reebok Outlet Store il regrettait de Adidas Shoes Discount Marketplace ne

Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |