Nowy Rocznik Tarnowski

 Nakładem Muzeum Okręgowego ukazał się 19 tom „Rocznika Tarnowskiego”. To najstarsze tarnowskie czasopismo o charakterze popularno-naukowym. Rocznik, w cenie 25 złotych, można kupić w Muzeum Okręgowym, Tarnowskim Centrum Informacji oraz księgarni „Pan Tadeusz” w Tarnowie.

 

Muzeum tarnowskie we współpracy z Tarnowskim Towarzystwem Kulturalnym, dzięki wsparciu z budżetu miasta Tarnowa, wydało 19 tom czasopisma „Rocznik Tarnowski”. To najstarsze, wydawane od 1990 roku, czasopismo o charakterze popularno-naukowym. Skupia liczne grono autorów, którzy w swoich badaniach odwołują się do historii, etnografii Tarnowa i regionu tarnowskiego.

Dotychczas, artykuły ukazujące się w „Roczniku Tarnowskim” były bardzo często wykorzystywane przy okazji tworzenia prac licencjackich, magisterskich a nawet doktorskich, co można potwierdzić analizując bibliografię tych przedsięwzięć. Adresatami publikacji w większości są historycy zawodowo zajmujący się opracowaniem historii Tarnowa i jego okolic, ponadto periodyk oczekiwany jest w rosnącym środowisku pasjonatów historii i dziejów Tarnowa.

„Rocznik Tarnowski” każdorazowo dociera do indywidualnych odbiorców, bibliotek na terenie miasta i regionu, a także do zasobów Narodowego Zasobu Bibliotecznego, instytucji naukowych i badawczych.

Dotychczas prowadzona dystrybucja wskazuje także na zainteresowanie tematyką podejmowaną w „Roczniku Tarnowskim” przez pasjonatów-regionalistów w całej Polsce co wprowadza aspekt promocyjny Tarnowa.

Dodatkowo, dzięki wysiłkom redakcji, a także dzięki wsparciu z budżetu miasta, podnoszący się poziom edytorski periodyku spowodował nawiązanie stałej współpracy z autorami mieszkającymi na stałe poza Tarnowem, którzy w swoich wysiłkach badawczych przywołują postaci, często szerzej nieznane, oraz wydarzenia tarnowskie, będące elementem lub punktem zwrotnym szerszych procesów dziejowych.

W najnowszym numerze m.in. tekst Marzeny Fijałkowskiej na temat działalności pierwszej autonomicznej Rady Miejskiej Tarnowa w świetle wybranych tekstów źródłowych, Edmund Juśko pisze na temat Ogólnopolskiego Zjazdu Legionistów Polskich w Tarnowie, a także teksty Marka Popiela, Adama Bartosza, Natalii Gancarz i Lucjana Kołodziejskiego.

Rocznik, w cenie 25 złotych, można kupić w Muzeum Okręgowym, Tarnowskim Centrum Informacji oraz księgarni „Pan Tadeusz” w Tarnowie.

03.04.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |