Prace ukraińskiej artystki w Tarnowie

 Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza 17 lipca o godzinie 18.00 do siedziby w Rynku 3 na wernisaż wystawy „Ceramika Huculska”. Autorką prac jest Maria Hryniuk, ukraińska artystka z Kosowa Huculskiego. Wystawę będzie można oglądać do 15 sierpnia.

 

W dniu 17 lipca o godzinie 18.00 w tarnowskim muzeum w Rynku 3 otwarta zostanie wystawa pod tytułem „Ceramika Huculska”.

Zaprezentowane zostaną współczesne wyroby w stylu huculskim Marii Hryniuk, artystki z Ukrainy pracującej w Kosowie Huculskim. To miasto na Ukrainie, w obwodzie iwanofrankiwskim, które jest do dziś centrum garncarstwa, gdzie wytwarzana jest malowana ceramika.

Maria Hryniuk jest artystką, która maluje naczynia, kafle, świeczniki w charakterystyczne wzory i przedstawienia nawiązujące do tradycyjnego zdobnictwa hucułów.

W ubiegłym roku tarnowskie muzeum podpisało porozumienia o współpracy z Kosowskim Instytutem Sztuk Stosowanych i Dekoracyjnych Lwowskiej Akademii Sztuki Narodowej w Kosowie oraz z Fundacją Avtentica Huculszczyzny. Wystawa jest efektem tych porozumień i początkiem wymiany wystaw.

Maria Hryniuk była członkiem jury konkursu Malowana Chata w Zalipiu i swoje obserwacje i doświadczenia przeniosła na grunt Ukraiński, gdzie organizuje w podobny sposób konkurs „Malowany Dzban”. Na drugiej edycji tego konkursu we wrześniu bieżącego roku zaprezentowana zostanie wystawa dzieł malarek z Zalipia.

Prace Marii Hryniuk będzie można oglądać w Tarnowie do 15 sierpnia.

16.07.2015
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |