Zabytkowa kropielnica na muzealnej wystawie

 W Muzeum Okręgowym w Tarnowie, w budynku Rynek 3 wyeksponowana została piętnastowieczna kropielnica, odkryta przez archeologów podczas prac na placu Bema, czyli popularnym „Burku”. Kropielnica to pozostałość po istniejącym w tym miejscu przez kilkaset lat kościoła.

 

W trakcie wykopalisk na Burku prowadzonych przez Eligiusza Dworczyńskiego zostały odkryte relikty kościoła szpitalnego pod wezwaniem Ducha Świętego, który istniał przed laty na Przedmieściu Większym (dzisiejszym Burku) w Tarnowie.

Kościółek ten pełnił funkcję kaplicy szpitalnej (przytułku dla ubogich). Ufundowali go rajcy miasta Tarnowa w 1448 roku. Początkowo kościół był drewniany. Dopiero w roku 1664 wybudowano na tym samym miejscu kościół nowy „murowany z cegły”.

W roku 1789 cyrkuł tarnowski zwrócił się do konsystorza biskupiego w Tarnowie o przekazanie go na cele świeckie. W czasie wojny tureckiej (1787-1788) kościół zamieniono na magazyn wojskowy, po wojnie zaś przeznaczono na „salę teatralną”. W 1791 roku ostatecznie zadecydowano o jego przeznaczeniu na użytek świecki, a w latach 1810-1821 kościół został rozebrany.

Najbardziej okazały zabytkiem z wyposażenia tego kościoła jest granitowa kropielnica, która została przekazana do tarnowskiego muzeum i prezentowana jest na wystawie w budynku Rynek 3. - Jest to chyba najcięższy artefakt jaki muzeum posiada ponieważ waży blisko pół tony zaś jego ulokowanie na wystawie było nie lada wyzwaniem – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor muzeum. Zdaniem Eligiusza Dworaczyńskiego zabytek jest nie późniejszy niż druga połowa XV wieku.

12.08.2015
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |