Obchody w Wierzchosławicach

 15 sierpnia w Wierzchosławicach odbędą się obchody 95 rocznicy bitwy warszawskiej. Ich organizatorami są Muzeum Okręgowe w Tarnowie, oddział Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum. Głównym punktem uroczystości będzie otwarcie wystawy „Wincenty Witos Premier Rządu 1920” w Centrum Kultury Wsi Polskiej.

 

Muzeum Okręgowe w Tarnowie, oddział Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum z okazji 95 rocznicy zwycięstwa wojsk polskich w bitwie warszawskiej zapraszają 15 sierpnia do Wierzchosławic, gdzie każdego roku odbywają się uroczystości związane z tym wydarzeniem.

- Cud Wisły poprzedził cud jedności. Bez drugiego nie byłoby pierwszego - tak o słynnym zwycięstwie pod Warszawą w wojnie 1920 roku, mówił Wincenty Witos, premier z Wierzchosławic, który  95 lat temu w trudnych dla kraju chwilach kierował sprawami państwa. Gdy ważyły się losy niepodległej Polski w wojnie z bolszewikami, Wincenty Witos ponad podziałami politycznymi zdołał stworzyć Rząd Obrony Narodowej .

Wincentemu Witosowi jako premierowi Rządu Obrony Narodowej, poświęcona będzie wystawa w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach, na której będzie można zobaczyć m.in. najwyższe polskie odznaczenie państwowe - Order Orła Białego, przyznany Witosowi w 1921 roku. Ekspozycję stanowią prasa, zdjęcia, przedmioty i dokumenty z lat 1920-1921, plakaty propagandowe z okresu wojny, a także animacja multimedialna mówiąca o przebiegu bitwy warszawskiej.

Wystawa prezentowana będzie do połowy września w Wierzchosławicach, a następnie będzie ją można oglądać na tarnowskim  rynku, do końca października.

 

Program uroczystości:

15.00. - Złożenie wiązanek kwiatów na wierzchosławickim cmentarzu, przy grobie Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy. Przejście do Centrum Kultury Wsi Polskiej

15.30. - Otwarcie wystawy „Wincenty Witos Premier Rządu 1920” w Centrum Kultury Wsi Polskiej

16.30. - Spotkanie w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Piknik patriotyczny pod lipami

12.08.2015
Komentarze:
DwkvmtGes: 02.07.2017
hahgsgdnna - google.com google.com - hywyywkkkkkkzzzzsssss
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |