Reymontowskie dożynki w Wierzchosławicach

 W sierpniu 1925 roku w Wierzchosławicach odbyły się uroczyste dożynki z udziałem Władysława Stanisława Reymonta, laureata Nagrody Nobla za powieść „Chłopi”. W 90 rocznicę tamtego wydarzenia Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza 13 września do Wierzchosławic na Dożynki Reymontowskie. Uroczystość rozpocznie się mszą świętą w kościele parafialnym w Wierzchosławicach o godzinie 13.00. Następnie korowód dożynkowy przejdzie na miejsce imprezy – do Centrum Kultury Wsi Polskiej im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

 

90 lat temu przywódca chłopów polskich Wincenty Witos zaprosił do swej rodzinnej wsi Władysława Stanisława Reymonta, laureata Nagrody Nobla za powieść „Chłopi”. Witos, chcąc uczcić wspaniałego noblistę, zorganizował tradycyjne polskie dożynki na jego cześć. Odbyły się one 15 i 16 sierpnia 1925 roku, do Wierzchosławic przybyło ponad 25 tys. chłopów z całej Polski. Na czele Komitetu organizacyjnego stanął sam Witos.

Pamięć o tym wydarzeniu kultywowana jest w Wierzchosławicach do dziś. Muzeum Okręgowe w Tarnowie - Odział Muzeum w Wierzchosławicach i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa co pięć lat, począwszy od 1980 roku, organizuje Dożynki Reymontowskie w Wierzchosławicach. Podczas Dożynek w 1985 roku wmurowano tablicę pamiątkową na Domu Ludowym im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, której odsłonięcia dokonał mecenas Stanisław Mierzwa wraz z  prezesem Towarzystwa Franciszkiem Kieciem i wnuczką W. Witosa Joanną Steindel. W roku 2000, który przez sejm RP ogłoszony został Rokiem Reymontowskim, w Wierzchosławicach odbyły się Ogólnopolskie Dożynki Reymontowskie, które poprzedziła sesja popularnonaukowa pod patronatem rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Franciszka Ziejki. Ukoronowaniem Dożynek z 2005 roku było nadanie Gminnej Bibliotece imienia Władysława Reymonta. – W tym roku, w 90 rocznicę tamtych wydarzeń, po raz kolejny pragniemy przypomnieć o polskim pisarzu i nobliście, o jego epopei chłopskiej, o historii Dożynek w Wierzchosławicach, ich gospodarzu Wincentym Witosie – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. - Tegoroczne Dożynki poprzedzone zostaną rozstrzygnięciem konkursu dotyczącego życia i działalności politycznej Wincentego Witosa, który organizowaliśmy dla wszystkich szkół mienia Witosa w całej Polsce. Do Wierzchosławic przybędzie 22 najlepszych finalistów, by zmierzyć się w finalnym teście i wyłonić tym samym trzech laureatów. Na ten cel przygotowano atrakcyjne nagrody, w tym pobyt w Brukseli i zwiedzanie Parlamentu Europejskiego.

Dożynki Reymontowskie w Wierzchosławicach odbędą się 13 września na terenie Centrum Kultury Wsi Polskiej. Uroczystość rozpocznie się mszą świętą w kościele parafialnym w Wierzchosławicach o godzinie 13.00. Następnie korowód dożynkowy przejdzie na miejsce imprezy – do Centrum Kultury Wsi Polskiej im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

Organizatorzy przygotowali m.in. występ Regionalnego Zespołu Dziecięcego „Wesołe Nutki” z Przedszkola Muzycznego nr 4 w Tarnowie, który wystąpi w tradycyjnych strojach regionu :Łowickiego, Kaszubskiego i Krakowskiego.

Obrządek Dożynkowy poprowadzi zespół „W Kuźni u Kowala z Kowalowej”, następnie wystąpi kapela „Zalasowianie” z Zalasowej. Zaprezentuje się również góralska pięćdziesięcioosobowa „Orkiestra Góralska ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki” . Najmłodsi uczestnicy będą mieli okazję spróbować przejażdżki konno lub skorzystać z atrakcji dmuchanych zjeżdżalni.

W konkursie wieńca dożynkowego udział weźmie 11 wieńców z różnych regionów. Nie zabraknie wyrobów tradycyjnego rzemiosła wiejskiego , które reprezentować będą rzemieślnicy z regionu. Na ten cel powstanie specjalnie przygotowana „Wioska ginących zawodów”. Każdy z uczestników będzie mógł spróbować swoich sił w wyplataniu koszy lepieniu garnków z gliny czy nawet przygotowaniu tradycyjnego ciasta na chleb.

Podczas Dożynek zaprezentowana zostanie wystawa planszowa z historycznymi fotografiami z pobytu Reymonta w Wierzchosławicach w 1925 r. Wystawę przygotowali pracownicy Muzeum w Wierzchosławicach.

Późnym popołudniem posłuchać będzie można koncertu muzycznego Piotra Kity - finalisty jednej z edycji programu Must be The Music.

Organizatorami Dożynek są: Muzeum Okręgowe w Tarnowie - oddział Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach oraz Wójt Gminy Wierzchosławice. Przedsięwzięcie wspierane jest przez samorząd powiatu tarnowskiego.

10.09.2015
Komentarze:
gosc: 10.09.2015
Wierzchosławice ostatnio wiele tam sie dzieje.To zasluga Muzeum i Towarzystwa, szkoda ,ze nie Gminy...
Twój komentarz:
Ankieta
Czy popierasz projekt dwukadencyjności władzy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w samorządach lokalnych
| | | |