Pierwszy jazzowy weekend

 Koncertem w restauracji Bombay Music w dniu 30 czerwca o godzinie 20.00 rozpocznie się w Tarnowie tegoroczna edycja Letniego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „JAZZ-owy Rynek”. 1 lipca organizatorzy zapraszają na pierwszy koncert plenerowy w Rynku. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

 

Wzorem lat ubiegłych Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa” organizuje Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego „JAZZ-owy Rynek”. Sercem festiwalu będzie scena plenerowa na tarnowskim Rynku, ale koncerty odbędą się również w klubie festiwalowym Bombay Music. Na pierwszy z nich organizatorzy zapraszają 30 czerwca o godzinie 20.00. Wystąpią Jazz Band Ball Orchestra i Staneley Breckenridge (USA).

JBBO to fenomen na skalę polską i światową. Trudno znaleźć zespół, który byłby aktywny przez ponad pół wieku i wciąż cieszył się niesłabnącym powodzeniem fanów. Jazz Band Ball został utworzony w 1962 przez krakowskiego trębacza Jana Kudyka. W pierwszym składzie znaleźli się: Jan Boba, Jacek Brzycki, Zdzisław Garlej, Ryszard Kwaśniewski, Marek Podkanowicz i Tadeusz Wójcik. Grupa zadebiutowała na Konkursie Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej i od razu zdobyła pierwszą nagrodę. W następnym roku JBBO zwyciężyła w konkursie festiwalu Jazz Nad Odrą. Wkrótce zaczęła występować w Polsce i za granicą, m.in. w Czechosłowacji, NRD, Austrii. Koncertowała na festiwalach w Hadze, Oberhausen oraz wielokrotnie na Dixieland Jazz Jubilee w Sacramento. Dziś ich muzyka jest syntezą jazzu nowoorleańskiego, swingu z elementami bebopu, bluesa, polskiego folkloru i latino. Duży udział w tych zmianach mieli nowi członkowie zespołu - szczególnie Wojciech Groborz, znakomity pianista i aranżer oraz perkusista Wojciech Jamioł. JBBO współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami, obecnie rolę wokalisty i showmana pełni Amerykanin Stanley Breckenridge, który koncertował z ogromnym powodzeniem we Francji, w Hong Kongu, na Węgrzech, w Japonii, Wielkiej Brytanii i w Polsce. Występuje również na koncertach w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem programu „Education Through Music Performance“ dla osób w każdym wieku, który obejmuje serię wykładów ilustrowanych muzyką mających na celu przekazanie wiedzy o muzyce, osobach ją kształtujących, kulturze oraz historii.

1 lipca o godzinie 19.00 organizatorzy zapraszają na pierwszy koncert plenerowy w Rynku i paradę nowoorleańską. Oprócz Jazz Band Ball Orchestra wystąpią: South Silesian Brass Band (Rybnik) i Old Timers (Warszawa)

South Silesian Brass Band to zespół z czterdziestoletnim stażem na polskiej scenie muzycznej. Został  założony przez Piotra Cupoka - klarnecistę i pianistę. Nazwę zaproponował nieżyjący już przyjaciel grupy, pasjonat jazzu Andrzej Musioł. Już w pierwszych latach swojej działalności wielokrotnie brał udział w organizowanym jeszcze w  warszawskiej „Stodole” festiwalu Old Jazz Meeting „Złota Tarka", gdzie zdobywał nagrody i wyróżnienia. Od  kilku lat dzięki rosnącemu zainteresowaniu jazzem tradycyjnym SSBB zaktywizował swoją działalność  koncertową biorąc między innymi udział w kilku znaczących festiwalach jazzowych w Polsce, na Węgrzech,  w Czechach, na Litwie, Rosji i wielu innych. W swoim rodzinnym Rybniku zespół jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego - plenerowej imprezy odbywającej się pod koniec sierpnia. W listopadzie 2014r. ukazała się ich druga płyta „Tradicional Jazz Session 2" wydana przez BCD Records

Zespół tworzą: Adam Abrahamczyk (trąbka, wokal), Kuba Moroń (puzon), Daniel Bober (saksofon sopranowy), Tadeusz Petrow (klarnet, saksofon), Elżbieta Skrzymowska (skrzypce, wokal), Leszek Furman (piano), Marian Siwicki (banjo), Piotr Rożankowski (bas), Jerzy „Kali” Wenglarzy (perkusja).
Old Timers jest w polskim jazzie tradycyjnym symbolem i legendą. Powstał w 1965 r. w Warszawie, a już rok później zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Złotej Tarki” – imprezie towarzyszącej festiwalowi Jazz Jambore. Wynik ten powtórzył w dwóch kolejnych latach, stając się pierwszym i jak dotąd jedynym trzykrotnym zdobywcą tego trofeum. Zespół koncertował na wielu festiwalach jazzowych w Europie. Dorobek muzyczny to nagranie kilkunastu płyt, setki koncertów, występów telewizyjnych i radiowych. W 1975 roku zespołowi została wręczona Złota Płyta Polskich Nagrań za album „ Old Timers with Sandy Brown”

W 1980 roku zespół odbył wielomiesięczne tournee po krajach byłego ZSRR pod nazwą „Gwiazdy Jazzu” oraz uczestniczył w festiwalu „Jazz Yatra” w Bombaju i Kalkucie.

Prezentowany niezmiennie wysoki poziom artystyczny zaowocował wspólnymi występami i nagraniami płytowymi z licznymi gwiazdami jazzu tradycyjnego. Poza występami scenicznymi , wspomnieć też wypada o nagranej przez zespół muzyce do takich filmów jak: „Był jazz”, „Va Bank” czy „Seksmisja”. Uczestniczył także w realizacji spektaklu „Opera za trzy grosze” w Warszawskim Teatrze Ateneum oraz w licznych programach telewizyjnych. W kwietniu 2006 zespół nagrał płytę „Swing Thad Music” która została dołączona do listopadowego wydania „Jazz Forum”. W ankiecie czytelników „Jazz Forum” „Old Timers” został uznany za najlepszy zespół jazzu tradycyjnego w kraju. Skład zespołu: Zbigniew Konopczyński (puzon), Jerzy Galiński (klarnet), Jerzy Kuszakiewicz (trąbka), Paweł Tartanus (banjo/vocal), Andrzej Zielak (kontrabas), Bogdan Kulig (perkusja), Wojciech Kamiński (fortepian).

 

Program:

30 czerwca, godz. 20.00, restauracja Bombay Music

Jam session: JBBO & Stanley Breckenridge (voc) (USA)

 

1 lipca, godz. 19.00, tarnowski Rynek

South Silesian Brass Band (Rybnik)

Old Timers (Warszawa)

Jazz Band Ball Orchestra & Stanley Breckenridge (USA)

Parada nowoorleańska

30.06.2016
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |