Światło Chanuki zabłyśnie w Tarnowie

 Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej i Fundacja AntySchematy 2 zapraszają pod tarnowską bimę na wspólne zapalenie światła Chanuki. W tym roku Święto rozpoczęło 24 grudnia. Tarnowskie spotkanie odbędzie się 27 grudnia, o godzinie 18.00.

 

W II w p.n.e. państwo żydowskie znalazło się pod okupacją pogańskich władców - grecko-syryjskich Seleucydów. Po latach niewoli Żydzi się zmobilizowali i z niewielką armią pokonali wielekroć liczniejsze wojska wroga. Kiedy wkroczyli do Jerozolimy, zastali swoje najświętsze miejsce kultu, Świątynię, zbezczeszczoną. Stały w niej posągi greckich bóstw, a złoty świecznik siedmioramienny, który z nakazu Boga powinien się palić ogniem nieustającym – był wygaszony. Kapłani przystąpili do rekonsekracji świątyni, należało w pierwszej kolejności zapalić oliwne ognie na świeczniku. Tymczasem w kącie Świątyni znaleziono tylko maleńkie naczynie z czystym rytualnie olejem. Oleju było tylko na jeden dzień świecenia. Kapłani pośpiesznie rozpoczęli procedurę oczyszczania oleju, która wedle zwyczaju trwa osiem dni. I jakież było ich zdumienie, kiedy czekając w napięciu, kiedy zgaśnie nikły płomyk na świeczniku, widzieli, że olej się pali przez kolejne dni. I tak przez dni osiem, aż gotowe było naczynie z oczyszczonym olejem, który miał płomień zasilić na kolejne dni i miesiące.

Na pamiątkę tego cudu Żydzi obchodzą radosne święto światła, zwane Chanuka, co kojarzone jest z hebrajskim słowem oznaczającym odpoczynek, np. po bitwie. Święto to trwa osiem dni w miesiącu Kislew, który wypada w grudniu. Przez osiem dni, codziennie zapala się o jedną lampkę więcej. Pierwszego dnia jedną, ostatniego – osiem. Świecznik chanukowy zapala się w synagodze, ale też w żydowskich domach.

Ostatni raz przed wojną w tarnowskich synagogach Żydzi zapalali światła chanukowe w 1938 r. Niecały rok później, w listopadzie 1939 r. wszystkie synagogi zostały przez Niemców spalone. Jeśli ktoś ukradkiem świętował jeszcze przez kolejne lata, to tylko w domu. Ale w 1943 roku już nie było w Tarnowie komu zapalić chanukę.

Kolejny raz świecznik chanukowy został zapalony 21 grudnia 2011 roku pod bimą zniszczonej synagogi Starej. W ten sposób, po 73 latach, publicznie, w wirtualnej przestrzeni synagogi, której zarys utrwalono niedawno w bruku, zapalono w drugim dniu Chanuki dwie świece na ośmioramiennym świeczniku. Wspólna modlitwa rabina Boaza Pasha i tarnowskiego biskupa Wiesława Lechowicza miały w tym dniu znaczenie historyczne.

W tym roku Święto rozpoczęło 24 grudnia. Pod bimę zapraszają w czwarty dzień chanukowy, we wtorek, 27 grudnia, o godzinie 18.00 Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej i Fundacja AntySchematy 2.

25.12.2016
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |