„Malowana Chata” po raz 54

 Po raz 54 odbędzie się w Zalipiu konkurs „Malowana Chata”, organizowany przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Konkurs odbędzie się w dniach od 23 do 25 czerwca, a ogłoszenie werdyktu komisji konkursowej zaplanowano 25 czerwca w Domu Malarek w Zalipiu. Nasza redakcja jest jednym z patronów medialnych konkursu.

 

Konkurs „Malowana Chata” jest imprezą cykliczną, organizowaną od 1948 roku, a od roku 1978 przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Jest on najdłużej trwającym konkursem w Polsce dotyczącym sztuki ludowej.

Konkurs ma na celu podtrzymywanie unikatowej w skali Europy ludowej tradycji zdobienia ścian domów i obejść gospodarczych ludowymi motywami kwiatowymi.  Jednocześnie stanowi dokumentację i archiwizację tych zjawisk kultury ludowej ze zwróceniem uwagi na przemiany zachodzące w twórczości ludowej .

W konkursie biorą udział twórcy ludowi z kilkunastu wsi Powiśla Dąbrowskiego, którego centrum stanowi wieś Zalipie.

Dzięki konkursowi z roku na rok przybywa nowych uczestników, a nawet reaktywują się miejsca, gdzie tradycyjne zdobienie domów dawno zostało już zaprzestane.

Tegoroczna edycja Malowanej Chaty została wsparta funduszami z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 20 tysięcy złotych.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 23 do 25 czerwca. Werdykt jury zostanie ogłoszony 25 czerwca o godzinie 13.00 w Domu Malarek w Zalipiu. Nasza redakcja jest jednym z patronów medialnych konkursu.

W ubiegłym roku rozpoczęte zostały prace nad opracowaniem leksykonu przedstawiającego biogramy oraz prace wszystkich malarek z Powiśla Dąbrowskiego, które brały udział w konkursie Malowana Chata od 1948 roku Wydanie leksykonu planowane jest na finał 55, jubileuszowej, edycji konkursu, która odbędzie się w przyszłym roku.

20.06.2017
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |