Plakaty teatralne w tarnowskim muzeum

 W siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie w Rynku 3 otwarta zostanie 5 marca o godzinie 18.00 wystawa „Plakaty teatralne w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie”. Wystawa, której kuratorem jest Bożena Szczupak, czynna będzie do 15 kwietnia.

W siedzibie Muzeum Okręgowego w Tarnowie w Rynku 3 otwarta zostanie 5 marca o godzinie 18.00 wystawa „Plakaty teatralne w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie”. Zaprezentowanych zostanie 32 plakaty teatralne. Kilka z nich dotyczy spektakli które odbyły się w tarnowskim teatrze. Są to plakaty wybitnego twórcy, należącego do „polskiej szkoły plakatu”, Mieczysława Górowskiego (1941 - 2011). Zobaczyć będzie można także plakaty m.in.: Witolda  Chomicza (1910-1984), Romana Cieślewicza (1930-1996), Jana Lenicy (1928-2001), Henryka Tomaszewskiego (1914-2006).

Zbiór plakatów zgromadzonych w tarnowskim muzeum stanowi cenną i niezwykłą kolekcję. Wiele plakatów w tej kolekcji, liczącej ponad trzy tysiące sztuk, należy dzisiaj do bardzo rzadko spotykanych, wręcz poszukiwanych na rynkach kolekcjonerskich.

Za pierwszy znany w Polsce plakat teatralny uważa się kompozycję portretów aktorów autorstwa Ludwika Nawojewskiego z 1891 roku, dla Teatru Wielkiego w Warszawie. Natomiast pierwszym nowoczesnym artystycznym plakatem teatralnym jest zapowiedź odczytu Stanisława Przybyszewskiego połączona z przedstawieniem „Wnętrze” Maurice’a Maeterlincka w Teatrze Miejskim w Krakowie, zaprojektowana przez Stanisława Wyspiańskiego w 1898 roku.

Rozwój plakatu teatralnego nastąpił równolegle wraz z rozkwitem „polskiej szkoły plakatu”. Były to lata pięćdziesiąte ubiegłego stulecia. Wtedy to artyści w sposób indywidualny zaczęli wyrażać niejednokrotnie skomplikowane treści w formie artystycznego przekazu. Za największy okres rozwoju plakat teatralnego uważa się lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte XX wieku. Tworzyli wtedy wybitni polscy artyści, którzy osiągnęli światową sławę, m.in.: Henryk Tomaszewski, Józef Mroszczak, Jan Lenica, Jan Młodożeniec, Roman Cieślewicz, Waldemar Świerzy, Franciszek Starowieyski.

Kuratorem tarnowskiej wystawy jest Bożena Szczupak. Prace będzie można oglądać w Rynku 3 do 15 kwietnia.

02.03.2018
Twój komentarz:
Ankieta
W tym roku urlop spędzę:
| | | |