Miejska biblioteka świętuje stulecie

7 listopada odbędą się jubileuszowe obchody stulecia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie. Dokładnie 100 lat wcześniej – 7 listopada 1908 roku o godzinie 19.30.odbył się w sali „Sokoła”, czyli dzisiejszej siedzibie teatru „Wieczór Inauguracyjny otwarcia biblioteki”. Inicjatorami powołania w mieście biblioteki było Koło Towarzystwa Szkoły Ludowej w Tarnowie.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego obchodzi w tym roku stulecie istnienia. Uroczystości z tej okazji odbędą się 7 listopada. Datę wybrano nieprzypadkowo. Tego samego dnia, przed stu laty odbył się o godzinie 19.30, czy, jak wówczas pisano - 71/2 wieczorem, w sali „Sokoła” - dzisiejszej siedzibie teatru „Wieczór Inauguracyjny otwarcia biblioteki”. Na program tamtego wieczoru złożyły się: koncert utworów fortepianowych Ignacego Jana Paderewskiego, odczyt poświęcony postaci Juliusza Słowackiego, monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc oraz koncert wokalny. „Garderoba będzie urządzona” - zapewniali na zaproszeniu organizatorzy listopadowego spotkania przed stu laty.
W tym roku, z okazji stulecia garderoba także zapewne będzie urządzona, choć obchody nie odbędą się w teatrze, a w Sali Lustrzanej. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 14.00., a na program złożą się tym razem: wręczenie medali i odznaczeń, wykład prof. Franciszka Ziejki „Dzieje walk o prochy Juliusza Słowackiego”. Monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc wygłosi Artur Dziurman, aktor Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie. Organizatorzy zaplanowali również otwarcie wystawy i koncert jubileuszowy, w programie którego znajdą się również utwory Paderewskiego.
Patronat nad obchodami objęli: Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ryszard Ścigała, Prezydent Miasta Tarnowa oraz Mieczysław Kras, Starosta Powiatu Tarnowskiego.


04.11.2008
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedzielę?
| | | |