Nagroda z misją

 Tadeusz Koniarz odebrał 19 maja Nagrodę Dziennikarzy Małopolski w kategorii „Fotoreportaż” za fotoreportaż „Bez końca”. Nagroda przypadła tarnowskiemu fotoreporterowi nie tylko za profesjonalne zdjęcia, ale także za akcję społeczną, w której interwencja Tadeusza Koniarza odegrała decydującą rolę.

 

19 maja w Krakowie wręczono 15. Nagrody Dziennikarzy Małopolski. W kategorii „Fotoreportaż” nagroda przypadła tarnowskiemu autorowi Tadeuszowi Koniarzowi za fotoreportaż „Bez końca”.

- Jesienią 2017, Tadeusz Koniarz kilkakrotnie odwiedził Węglówkę, miejscowość, w której zamieszkuje rodzina państwa Lemańskich. Odkrył piętrzące się problemy codziennej egzystencji oraz tragiczną sytuację finansową pogłębianą rosnącym długiem wobec PGE. Spółka domagała się w sposób bezwzględny uiszczenia zawrotnej opłaty po awarii i pożarze instalacji elektrycznej – napisano m.in. w obszernym uzasadnieniu do nagrody. - Wynikiem każdej wizyty Tadeusza Koniarza były kolejne reportaże obrazujące niezwykłe trudne warunki życia rodziny. Publikowane na stronie Facebook znalazły one oddźwięk, który przerósł oczekiwania. Wykorzystanie nowoczesnych i ogólnie dostępnych środków przekazu pozwoliło rozszerzyć akcję poza sferę lokalną i dotrzeć do wielu osób w kraju, a także do Polaków mieszkających za granicą. Mobilizacja skonkretyzowała się wpłatami na  konto zrzutka.pl zainicjowane wcześniej przez przyjaciół Agnieszki. Zebrane w ciągu trzech miesięcy fundusze pozwoliły uiścić dług, a tym samym oddalić widmo odcięcia prądu i nieuniknionej, wydawałoby się, interwencji komorników. Pozostała suma zużyta została między innymi na pokrycie kosztów kilku niezbędnych prac naprawczych w domu.

Akcja tarnowskiego dziennikarza zaowocowała wpłatami kilkuset osób. Sytuacja rodziny wciąż jednak pozostaje wyjątkowo trudna. - Cieszę się z nagrody, jeszcze bardziej cieszę się, że udało się pomóc i rozwiązać najpilniejszy problem – mówi Tadeusz Koniarz. – Sytuacja daleka jest od happy endu, jeśli on w ogóle jest możliwy. Zrobię wszystko, by kontynuować pomoc rodzinie, która znalazła się w tragicznej sytuacji w wyniku zdarzeń losowych, a nie własnej winy.

Tadeusz Koniarz od 28 lat pracuje jako fotoreporter - m. in. w „Czasie Krakowskim", Tarnowskim Magazynie Informacyjnym „TeMI”, Gazecie Krakowskiej, „Poznaniaku”, Polskiej Agencji Prasowej, Agencji Fotograficznej East News. Aktualnie współpracuje z Agencją Fotograficzną REPORTER.

Publikuje zdjęcia w ogólnopolskich gazetach codziennych i tygodnikach oraz w internecie. Należy do Klubu Fotografii Prasowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie. Jego pasją jest fotoreportaż.

Prace autorstwa Tadeusza Koniarza zdobyły szereg nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych. Jest laureatem prestiżowych konkursów dla fotoreporterów BZ WBK Press Foto 2016 i Grand Press Photo 2016 i 2017.

W roku 2017 nagradzany pierwszą nagrodą w międzynarodowych konkursach „Kochać Człowieka” w Oświęcimiu, „Zestaw” w Świdnicy, „Just One Photo” w Jarosławiu, „Świat 2016” w Myślenicach oraz Fotoreporter Roku 2016 w kategorii Fotoraport Polska w Warszawie. W bieżącym roku uhonorowany Nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Erazma Ciołka za fotoreportaż społecznie zaangażowany pt. „Świat bez koloru”. Zdobywca Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Człowiek dobry jak chleb” 2018. Jest autorem czternastu wystaw fotograficznych.

Jest laureatem m.in Nagrody Miasta Tarnowa w dziedzinie upowszechniania kultury 2012 i w dziedzinie twórczości artystycznej 2016. Otrzymał także Nagrodę Kulturalną TEMI im Bogusława Wojtowicza  za rok 2016.

23.05.2018
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |