Borzęcin - nowe szaty GOK

 Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie będzie gruntownie remontowany. Promesę gwarantującą dofinansowanie odebrał wójt gminy w towarzystwie dyrektora GOK, beneficjenta pomocy finansowej. Prace mają ruszyć wkrótce.

 

Ponad 340 tysięcy złotych dofinansowania otrzymał Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie na modernizację Domu Ludowego, będącego siedzibą instytucji. To efekt wniosku złożonego do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Promesy gwarantujące wsparcie finansowe odebrali wójt Janusz Kwaśniak oraz Piotr Kania, dyrektor GOK w Borzęcinie, beneficjent pomocy finansowej.

- To bardzo dobra informacja dla całej społeczności Borzęcina. Obiekt od dłuższego czasu wymagał gruntownej modernizacji, a dzięki przyznanej promesie na I etap realizacji inwestycji, będącej konsekwencją dobrze przygotowanego i wysoko ocenionego wniosku złożonego przez Gminny Ośrodek Kultury prace remontowe niebawem staną się faktem – mówi Janusz Kwaśniak.

Wartość kosztorysowa planowanych teraz prac zamyka się kwotą 660 tysięcy złotych złotych, czyli dofinansowanie pokryje ponad połowę kosztów. Pozostała kwota pokryta zostanie z budżetu gminy Borzęcin. W ramach realizacji zadania planuje się remont i modernizację przede wszystkim sali głównej, a więc m.in. modernizację systemu oświetlenia, nagłośnienia i klimatyzacji, adaptację akustyczną i malowanie, modernizację okna scenicznego, systemu rolet okiennych oraz karniszy, wydzielenie zaplecza oraz zakup: mobilnego systemu do streamingu i rejestracji wydarzeń. W planach są także zakupy -  serwer, komputery, drukarki, sprzęt fotograficzny, 8 kompletów strojów ludowych dziewczęcych i 8 chłopięcych, mikser dźwięku i kolumn przenośnych oraz oświetlenia scenicznego. – To inwestycja ważna dla nas i dla całej społeczności gminy Borzęcin, bo dotyczy obiektu, który jest najczęściej używany i przez różne społeczności. Odbywają się w nim nie tylko imprezy organizowane przez GOK, bibliotekę, przedszkole czy szkołę, ale też spotkania okolicznościowe seniorów, próby ZPiT „Borzęcanie”, zebrania i szkolenia, sesje rady gminy czy imprezy prywatne mieszkańców. Cieszy fakt, że wniosek został oceniony na wysokim 3. miejscu w województwie – mówi zadowolony Piotr Kania.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc na tym prawdopodobnie się nie skończy. – W urzędzie marszałkowskim w ocenie znajduje się kolejny wniosek, uzupełniający zakres I etapu inwestycji – informuje Piotr Kania. W ramach II etapu planuje się prace budowlane związane z modernizacją dachu. W obrębie sali głównej wykonana zostanie przebudowa instalacji elektrycznej oraz renowacja parkietu. Zadanie przewiduje również modernizację kuchni i zakup profesjonalnego sprzęt gastronomicznego. Zaplanowano także remont głównych schodów wejściowych, prace przy nawierzchni placu przed budynkiem i nawierzchni rampy oraz wymianę opraw oświetlenia zewnętrznego.

Remontu doczeka się też, znajdująca się na pierwszym piętrze GOK, sala narad.  Tu wyremontowany będzie balkon, wymieniona zostanie klimatyzacja oraz parapety wewnętrzne i zewnętrzne, zamontowane elektryczne rolety. Planowany do zakupu nowy system audio i wideo umożliwi rejestrację wydarzeń z możliwością bezpośredniej transmisji do internetu. Wymieniony zostanie obecnie używany analogowy system monitoringu, a na frontowej ścianie budynku zainstalowany będzie podświetlany szyld z nazwą instytucji.

Wartość tych prac, planowanych do realizacji za pośrednictwem LGD Kwartet na Przedgórzu, zamyka się kwotą ponad 700 tysięcy złotych. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dofinansowanie wyniesie ponad 360 tysięcy. Resztę również pokryje gmina z własnego budżetu.

19.10.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |