Nowa mapa hałasu dla Tarnowa

 Tarnów jako miasto ponad stutysięczne jest zobowiązany do opracowywania co pięć lat mapy akustycznej. W ramach opracowania wykonane zostały pomiary poziomu hałasu w 48 reprezentatywnych punktach pomiarowych przy drogach, trzech przy trasie kolejowej oraz 10 przy zakładach przemysłowych.

 

Tarnów jako miasto ponad stutysięczne jest zobowiązany do opracowywania co pięć lat mapy akustycznej. Pierwszą mapę wykonano w 2014 roku i posłużyła ona m.in. do opracowania „Programu ochrony środowiska przed hałasem”. Obecnie przygotowano drugą mapę przedstawiającą stan środowiska akustycznego Tarnowa.

W trakcie realizacji mapy przeanalizowano obszar podlegający ocenie, dokonano identyfikacji źródeł hałasu (samochodowego, kolejowego i przemysłowego), uwzględniając uwarunkowania wynikające z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i innych dokumentów planistycznych.

W ramach opracowania wykonane zostały pomiary poziomu hałasu w 48 reprezentatywnych punktach pomiarowych przy drogach, trzech przy trasie kolejowej oraz 10 przy zakładach przemysłowych. Uwzględniono natężenie ruchu pojazdów, dopuszczalne prędkości i występujące ograniczenia.

Dla przygotowania mapy hałasu wykorzystano specjalistyczne oprogramowanie SoundPLAN, dokonano następnie weryfikacji i kalibracji przyjętych metod obliczeniowych.

Wśród wielu wskaźników będących efektem prac jako najbardziej miarodajny można przyjąć ten mówiący o liczbie mieszkańców narażonych na przekroczony poziom hałasu z poszczególnych źródeł. I tak: na hałas przekroczony do pięciu dB narażonych jest 2 847 tarnowian (2 807 na hałas drogowy, 5 kolejowy i 35 przemysłowy). Hałas podwyższony o 5 – 10 dB może odczuwać 553, zaś w przedziale 10 – 15 dB 22 mieszkańców. Nie stwierdzono poziomów hałasu przekraczającego normy o więcej niż 15 dB. W 2014 r. ponad osiem tysięcy tarnowian było narażonych na hałas o natężeniu przekraczającym normy do 5 dB.

Tak znaczne zmniejszenie narażenia mieszkańców na ponadnormatywny hałas jest wynikiem realizacji przyjętego w 2015 roku „Programu ochrony środowiska przed hałasem dla m. Tarnowa”, w tym wielu inwestycji infrastrukturalnych, drogowych i kolejowych.

Autorzy opracowania zaproponowali też dalsze kierunki, metody i środki ochrony przed nadmiernym hałasem, które posłużą do opracowania nowego programu ochrony środowiska przed hałasem.

07.12.2019
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |