Uroczystości upamiętniające 78. rocznicę rozpoczęcia zagłady tarnowskich Żydów przez niemieckiego okupanta będą jedynym wydarzeniem tegorocznego festiwalu Galicjaner Sztetl. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich. Uroczystości odbędą się w czwartek, 18 czerwca, na odnowionym kirkucie pod Pomnikiem Zagłady.
11 czerwca 1942 roku czyli 26 Sivan 5702 roku według kalendarza żydowskiego, Niemcy rozpoczęli w Tarnowie systematyczną zagładę społeczności żydowskiej, która oscylowała wówczas w okolicach 30 000 mieszkańców. Na początku lat 90. tarnowskie Muzeum Okręgowe zainicjowało czerwcowe Dni Pamięci Żydów Galicyjskich.
Z czasem projekt przybrał nazwę Galicjaner Sztetl. Współorganizatorem jest Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie. Corocznie, wspólnie z mieszkańcami Tarnowa i gośćmi, potomkami tarnowskich Żydów, mieszkającymi na co dzień w różnych zakątkach świata, wspominani są pomordowani m.in. w Bełżcu, Zbylitowskiej Górze, Płaszowie i Tarnowie.
Jutro, 18 czerwca, na tarnowskim kirkucie odbędzie się jedyne w tym roku wydarzenie w ramach festiwalu Galicjaner Sztetl. Dni Pamięci Żydów Galicyjskich - uroczystości upamiętniające 78. rocznicę rozpoczęcia zagłady tarnowskich Żydów przez niemieckiego okupanta. Dużo skromniejszą niż dotychczas wersję festiwalu wymusiła panująca w kraju i na świecie sytuacja epidemiczna. W Tarnowie zabraknie więc m.in.lubianych koncertów pod Bimą. Uroczystości pod Pomnikiem Zagłady na odnowionym kirkucie rozpoczną się o godzinie 17.00. - Zapraszamy naszych Przyjaciół, tarnowian, którym bliska jest historia Miasta, którym daleka jest niechęć do Innych, do dzielenia nas na lepszych i gorszych, dla których Inny wzbudza ciekawość, życzliwość, chęć poznania, zbliżenia, wyciągnięcia doń naszej ręki… - mówi Adam Bartosz, przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.