Spacerkiem po...

 Ruszają Spacerki po Tarnowie i regionie tarnowskim. Od 1 lipca będzie można bezpłatnie zwiedzać z przewodnikiem najciekawsze miejsca i zabytki, a także poznać bliżej wielkich tarnowian. W tym roku na mapie wakacyjnych spacerów pojawi się nowa atrakcja – Iwkowa.

 

Wracają wakacyjne Spacerki po Tarnowie i regionie. Wzorem lat ubiegłych, najważniejsze zabytki Tarnowa i wybrane miejsca regionu, będzie można bezpłatnie zwiedzać z przewodnikiem.

W Tarnowie – „Perle Renesansu” i najcieplejszym Polskim mieście – spacerki tradycyjnie skupią się na atrakcjach centrum. To średniowieczna starówka z zachowanymi fragmentami murów miejskich i architekturą epoki odrodzenia. To secesyjna zabudowa ulic przylegających do starego miasta. To także historia wielkich nazwisk, jak Bem, Tarnowski, Sanguszko czy Brandstaetter; ich tragicznych losów – jak tarnowskich Żydów w czasie II WŚ, czy też pierwszych więźniów KL Auschwitz, którymi byli Polacy z tarnowskiego więzienia. Osobno zwiedzać będzie można tarnowską Katedrę – najznamienitszy z zabytków Tarnowa, z arcydziełami renesansowej rzeźby i najwyższymi pomnikami nagrobnymi dawnych właścicieli miasta.

Zwiedzanie Tarnowa:

Miejsce zbiórki: Tarnowskie Centrum Informacji
codziennie, godz. 12:00 (spacerek trwa ok. 2 godzin)

Zwiedzanie Katedry:

Poniedziałek-Piątek, godz.: od 9:00 do 12:00 i od 15:00 do 18:00

Soboty, godz.: od 9:00 do 12:00

Niedziele i 15 sierpnia, godz.: od 16:00 do 18:00

 

W Zalipiu – jedynej w Polsce „Malowanej wsi” – uczestnicy będą mieli wyjątkową okazję poznać historię lokalnych twórców i meandry sztuki tworzenia kwiatowych dekoracji, z pierwszej ręki – od miejscowej przewodniczki. Poza Zagrodą Felicji Curyłowej – filii tarnowskiego Muzeum Okręgowego, zobaczyć będzie można domy i zabudowania biorące udział w corocznym konkursie „Malowana Chata” oraz bogato dekorowane wnętrze miejscowego kościoła.

Zwiedzanie Zalipia:

Miejsce zbiórki: Zagroda Felicji Curyłowej

soboty i niedziele, godz. 11:00 (zwiedzanie trwa ok. 2 godzin)

 

„Skamieniałe Miasto” w Ciężkowicach jest miejscem tajemniczym i pełnym legend. Dla osób nieobeznanych, jest to po prostu zbiór ostańców piaskowcowych, malowniczo rozrzuconych na prawym brzegu Białej. Za jego powstaniem kryje się jednak, ginąca w mrokach dziejów, tragiczna historia, która z braku źródeł pisanych przetrwała jedynie w legendach i opowieściach. Każda skała, każda szczelina to osobna historia, którą znają tylko miejscowi przewodnicy. I to właśnie oni oprowadzać będą turystów po Skamieniałym Mieście.

Zwiedzanie Skamieniałego Miasta:

Miejsce zbiórki: dolny parking, ul. Krynicka przy DW 977

soboty i niedziele, godz. 13:00 (wycieczka trwa ok. 2 godzin)

 

W czasach, gdy doliną Dunajca biegł szlak handlowy na Węgry, w Czchowie istniała królewska komora celna, a nad miastem górował niewielki zamek, chroniący i szlaku, i samego miasta. Jeszcze wcześniej, bo w XII w. w Czchowie istniała już parafia i murowany kościół. Co pozostało z bogatego niegdyś miasta? Skąd w ogóle Czchów wziął swoją nazwę? Co widać z odrestaurowanej wieży strażniczej?

Zwiedzanie Czchowa i wzgórza zamkowego

Miejsce zbiórki: przy fontannie św. Kingi na Rynku w Czchowie

soboty i niedziele, godz. 15:00 (zwiedzanie trwa ok. 2 godzin)

 

Na mapie wakacyjnych spacerów przybędzie w tym roku nowa atrakcja – Iwkowa. Zobaczyć będzie można jeden z najstarszych kościołów w Małopolsce – pochodzący z 2II połowy XV wieku kościółek cmentarny Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i poznać zabudowę Iwkowej. Zwiedzanie kończyć się będzie na Szpilówce, przy wieży widokowej – jednej z największych atrakcji turystycznych ubiegłego sezonu w regionie, z której rozciąga się fantastyczna panorama Pogórza Wiśnickiego.

Zwiedzanie Iwkowej:

Miejsce zbiórki: parking gminny przy Kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Iwkowej
soboty i niedziele, godz. 12.00 (wycieczka trwa ok. 2 godzin)

 

W związku z obostrzeniami sanitarnymi, wszyscy uczestnicy będą musieli nosić osłonę ust i nosa i zachować dystans, a grupa uczestników nie będzie mogła liczyć więcej niż 150 osób.

 

 

28.06.2020
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |