Dawna sztuka i przedmioty sakralne

 W tarnowskim Muzeum Etnograficznym zorganizowana została wystawa prac „Dawna sztuka i przedmioty sakralne”. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19, do czasu otwarcia muzeum dla zwiedzających, będzie ona dostępna wyłącznie w Internecie.

 

 

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie przygotowało wystawę „Dawna sztuka i przedmioty sakralne”. Do czasu otwarcia muzeum dla zwiedzających, wystawa będzie dostępna wyłącznie w Internecie.

Ekspozycja została podzielona na kręgi kulturowo-religijne tj. wschodni (prawosławny, greckokatolicki i unicki) oraz katolicki. Wśród obiektów dotyczących obrzędów wschodnich, na uwagę zasługują ikony, a przede wszystkim sygnowana para ikon z XVIII w. przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem i Jezusa Chrystusa. Ciekawostką są także domowe krzyże huculskie oraz krzyże ze zgardy, czyli naszyjnika z odlewanych, mosiężnych krzyżyków, ozdoby z tradycji stroju huculskiego.

Na wystawie można zobaczyć małe ikony podróżne a wśród nich prawosławną ikonę składaną, czteroskrzydłową, wielopostaciową, zdobioną w tle awersu niebieską emalią, towarzyszącą wiernym w drodze.

Rzadko spotykanym obiektem jest stempel do odciskania ornamentu na cieście do wypieku prosfory (mały, okrągły chlebek pokryty prawosławną symboliką, który wierni otrzymują w postaci komunii). Zgromadzone na wystawie są także ikony typowe dla malarstwa ukraińskiego oraz współczesne ikony wykonane przez ikonopisarzy z kręgu katolickiego i greckokatolickiego (autorzy w większości pochodzą z Ukrainy i z Polski).

W części ekspozycji poświęconej obrządkowi katolickiemu eksponowane są m.in. obrazy z wizerunkami Matki Boskiej Saletyńskiej, Ostrobramskiej, Poczajowskiej (miedzioryt ręcznie podkolorowany), rzeźby i krzyże pochodzące z różnych zakątków świata.

Większość rzeźb pochodzi z Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie i przedstawia wizerunki św. Stanisława, Matki Bożej z Dzieciątkiem i Chrystusa Frasobliwego.

Na szczególna uwagę zasługują wystawione dwie monstrancje z XV i XVII wieku. Dość bogatą kolekcję stanowią krucyfiksy a między nimi wyróżniający się krucyfiks z macicy perłowej pochodzący z Francji. Trudno pominąć w tej części wystawy miniaturki występujące w różnych formach przedstawiające Matkę Boską Częstochowska oraz relikwiarze w kształcie krzyży.

Eksponaty zebrane na wystawie pochodzą z Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, zbiorów prywatnych i Muzeum Etnograficznego, Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Kuratorem wystawy jest Katarzyna Lasko, wystawa będzie czynna do 31 marca.

 

12.01.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach samorządowych?
| | | |