Tarnów wśród zielonych miast

 Wśród 66 polskich miast na prawach powiatu, Tarnów zajął 31. miejsce w ekologicznym raporcie i rankingu Europolis „Zielone miasta”. Pod względem dbałości o powietrze, miasto nad Białą znalazło się w czołówce i zajęło 5. miejsce.

W siódmym raporcie Europolis z całego cyklu raportów o polskich miastach, Tarnów, wśród 66 miast na prawach powiatu, zajął 31. miejsce. Tym razem chodzi o ekologiczny ranking „Zielone miasta”.

Ranking został stworzony na bazie syntetycznego wskaźnika złożonego z pięciu tzw. subindeksów: 1. indywidualny transport elektryczny, 2. transport publiczny, 3. działania na rzecz jakości powietrza, 4. społeczność lokalna, 5. zdrowie publiczne.
Sumarycznie, w gronie 66 miast na prawach powiatu, Tarnów znalazł się na 31. miejscu, zaś w kolejnych podsumowaniach: pod względem indywidualnego transportu elektrycznego miasto zajęło miejsce 52., pod względem transportu publicznego miejsce 36., pod względem działań na rzecz jakości powietrza miejsce 5. W rankingu pod względem społeczności lokalnej 31. miejsce, zaś w rankingu dotyczący zdrowia publicznego miejsce 27.
Coroczny raport Europolis dotyczący różnych miejskich zagadnień towarzyszy konferencji Europolis – jednemu z największych w Polsce cyklicznych spotkań na temat rozwoju miast, którego inicjatorami w 2013 roku była Fundacja Schumana, m.st. Warszawa i Fundacja Konrada Adenauera. Co roku w gronie samorządowców, aktywistów, przedstawicieli organizacji społecznych, środowiska akademickiego i biznesu toczą się dyskusje na różne tematy związane z wyzwaniami współczesnych miast.
Obecny raport jest siódmym z cyklu raportów o polskich miastach. Ostatnio w raporcie i rankingu „Miasta dla młodych” w gronie 66 polskich miast przyjaznych dla młodych i ujętych w raporcie, Tarnów został sklasyfikowany na 24. miejscu. W roku 2018 w „Rankingu miast obywatelskich” Tarnów zajął 14. miejsce, rok wcześniej w „Rankingu miast bezpiecznych i otwartych” miejsce 23., w roku 2016 w „Rankingu miast zrównoważonych” było to miejsce 37., a w „Rankingu miast uczących się” w roku 2015 miejsce 21.

16.06.2021
Twój komentarz:
Ankieta
W tym roku urlop spędzę:
| | | |