Tarnów ma mistrzynię świata

Natalia Kałucka, zawodniczka AZS PWSZ Tarnów, została mistrzynią świata zdobywając w Moskwie złoty medal podczas  Mistrzostw Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas. Natalia w półfinale pokonała dwukrotną mistrzynię świata i aktualną rekordzistkę świata, Aleksandrę Mirosław.

W pierwszym dniu rozgrywanych w Moskwie Mistrzostw Świata we wspinaczce sportowej, wspaniały sukces osiągnęła Natalia Kałucka. Niespełna 20-letnia zawodniczka AZS PWSZ Tarnów zdobyła złoty medal w konkurencji na czas, w półfinale pokonując dwukrotną mistrzynię świata i aktualną rekordzistkę świata, Aleksandrę Mirosław. W eliminacjach Natalia uzyskała czwarty wynik – 7.42 s. W pierwszej rundzie fazy pucharowej pokonała swoją siostrę bliźniaczkę, Aleksandrę (czasy odpowiednio 7.44 s oraz 7.87 s). W ćwierćfinale tarnowianka ustanowiła rekord życiowy – 7.15 s – i okazała się o piętnaście setnych sekundy szybsza od zawodniczki gospodarzy, Elizavety Ivanovej. W półfinale poprawiła natomiast „życiówkę” na 7.07 s, pokonując Aleksandrę Mirosław, która popełniła błąd i nie ukończyła biegu. W finale nie było żadnych wątpliwości. Zdecydowanie wolniejsza od Natalii Kałuckiej (7.18 s) okazała się, druga w eliminacjach, Rosjanka Iuliia Kaplina (8.94 s) i tarnowianka została mistrzynią świata. Był to trzeci z rzędu tytuł mistrzowski zdobyty w tej konkurencji przez Polkę, w latach 2018-2019 najszybsza była bowiem Aleksandra Mirosław.

Do fazy pucharowej awansowały także pozostałe dwie startujące w Moskwie reprezentantki AZS PWSZ Tarnów. Aleksandra Kałucka zakończyła rywalizację na dziesiątym miejscu, a Anna Brożek sklasyfikowana została na ósmej.

W zmaganiach mężczyzn dziesiąte miejsce zajął Marcin Dzieński. Zawodnik AZS PWSZ Tarnów, po zwycięstwie w kwalifikacjach, w pierwszej rundzie fazy pucharowej przegrał o siedem setnych sekundy z Kazachem, Rishatem Khaibullinem.