Muzyka Dvoraka w kościele Filipinów

Gdybym wiedział, że wiolonczela jest zdolna do takich rzeczy, sam bym napisał ten koncert - tak o koncercie wiolonczelowym Antonina Dvoraka powiedział inny, słynny kompozytor, Johannes Brahms. Koncertu wiolonczelowego co prawda nie będzie, ale Orkiestra Państwowej Filharmonii ze słowackich Koszyc zaprezentuje w Tarnowie inne, równie wielkie i znane utwory tego jednego z najsłynniejszych czeskich kompozytorów, przedstawiciela czeskiego romantyzmu i czeskiej muzyki narodowej. Koncert odbędzie się 8 grudnia o godzinie 19.00 w kościele księży Filipinów, a jego organizatorami są Urząd Miasta Tarnowa i agencja koncertowa INTER-ART.

Urząd Miasta Tarnowa i agencja koncertowa INTER-ART zapraszają na koncert Państwowej Filharmonii z Koszyc, który odbędzie się 8 grudnia o godzinie 19.00 w kościele księży Filipinów.
W programie koncertu znajdą się utwory jednego z najwybitniejszych czeskich kompozytorów – romantyków, czołowego przedstawiciela czeskiej muzyki narodowej – Antonina Dvoraka. Twórczość Dvoraka określić można jako syntezę dokonań epok klasycyzmu i romantyzmu, oraz silną inspirację ludowymi tradycjami muzycznymi. Orkiestra Państwowej Filharmonii w Koszycach należy do najbardziej reprezentacyjnych na Słowacji i znana jest m. in. ze współpracy z Luciano Pavarottim. Jako pierwsza w historii Słowacji występowała z koncertami w Stanach Zjednoczonych. Orkiestra liczy 85 członków, którzy wykonują rocznie około 60 koncertów. Do tej pory orkiestra nagrała także ponad sto płyt dla najbardziej znaczących w świecie muzyki wydawnictw. Od 1991 roku orkiestra jest jednym z głównych organizatorów festiwalu Koszyckiej Wiosny Muzyki oraz Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Ivana Sokola.
Podczas koncertowego wieczoru słowaccy muzycy zaprezentują m. in. Symfonię e-moll op. 95 z 1983 roku „Z nowego świata” – chyba najbardziej znany i bardzo często wykonywany przez orkiestry na całym świecie utwór kompozytora, napisany w trakcie jego pobytu w końcu XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, gdy pracował w Nowym Jorku jako dyrektor miejskiego konserwatorium. To właśnie tam uległ inspiracjom muzyki murzyńskiej i indiańskiej, co objawiło się w jego symfonii.
Szczytowym osiągnięciem pieśniowej twórczości kompozytora są „Pieśni biblijne” op.99 z 1894 roku, powstałe w trudnym okresie życia Dvoraka, podczas pobytu z dala od ojczyzny i najbliższych. W dodatku co rusz docierały do niego złe informacje, najpierw o śmierci Charlesa Gounoda, a niespełna trzy tygodnie później Piotra Czajkowskiego, z którymi współzawodniczył o popularność. Wkrótce odszedł także wierny propagator talentu Dvoraka, słynny wówczas niemiecki dyrygent Hans Guido von Bulow. W takich oto okolicznościach powstawało dzieło, które jest szczytowym osiągnięciem bogatej twórczości pieśniowej kompozytora,
06.12.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |