Duńska legenda

 „Hamlet. Legenda” to nowa premiera tarnowskiego teatru, którą przygotował Szymon Budzyk, autor i reżyser. Pod znakiem spektaklu upłynie najbliższy weekend, 18, 19 i 20 listopada.

 

Najbliższy weekend upłynie w tarnowskim teatrze pod znakiem nowej premiery -  „Hamlet. Legenda”, w reżyserii i adaptacji Szymona Budzyka. Spektakl zrealizowany został w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i powstał powstał na podstawie „Tragedii Hamleta, księcia Danii" Williama Szekspira w tłumaczeniu Jarosława Iwaszkiewicza. W przedstawieniu wykorzystano fragmenty: „Śmierci Ofelii" Stanisława Wyspiańskiego oraz „Prób" Michela de Montaigne'a.

- Spotykamy się w teatrze by opowiedzieć widzom historię. Rzetelnie, żywo, rzeczowo. Odkryć przed nimi legendę pewnej królewskiej rodziny. Odnaleźć postaci w sytuacji kryzysu, zachwiania dotychczasowego porządku – tuż po nagłej śmierci króla Hamleta. Odkrywać przed widzami, wraz z nimi, tajemnicę ich decyzji, motywacji, namiętności. Legenda zaciekawia nas tak mocno, że nie pozwala przestać o sobie myśleć, jak ludzka czaszka znaleziona na strychu, w starym pudle po bananach - zapowiada Szymon Budzyk. - Dlaczego Hamlet Legenda? Sam Shakespeare sięgnął do pewnej legendy zapisanej przez wikińskiego kronikarza Saxo-Grammaticusa, na podstawie którego notabene powstał niedawno film ,,Książę Amlet'' osadzony w czasach wikingów, i przerobił tę legendę na swoje czasy. Posłużył się nią - dlatego też mamy Danię, też mamy nawiązanie do wikingów oraz kilka innych wątków, które można sobie spleść. I dlatego legenda. Wyspiański również wielokrotnie nazywa opowieść o Hamlecie ,,pewną legendą", więc uznałem, że jest to też fajne w komunikacji, że mamy do czynienia z jakąś formą legendy czyli opowieści, która jest bardzo uniwersalna. Bardzo mi zależy na tym, żeby ten Hamlet sobie płynął i żebyśmy mogli tą legendę księcia Danii poznać, przeżywać tu i teraz, wiedząc co się dzieje.
Szymon Budzyk - aktor i reżyser teatralny, założyciel i dyrektor naczelny i artystyczny Niezależnego Teatru Odwróconego w Krakowie. Nagrodzony wyróżnieniem na XXVIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Istvana w spektaklu „Sonata b" (2010). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 2014 i 2017.
W 2010 roku ukończył studia na PWST w Krakowie, uzyskując tytuł magistra sztuki. W latach 2010-2012 był aktorem Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem.
W 2012 wraz z innymi absolwentami PWST – Karoliną Fortuną i Radosławem Sołtysem – założył Teatr Odwrócony, w którym, jako w pierwszym teatrze w Polsce, obowiązuje system płatności Pay What You Want. Od 2017 roku teatr mieści się w piwnicy przy ul. Sławkowskiej, w której w latach od 1983 do 1998 roku funkcjonowała „Scena przy Sławkowskiej" Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

Terminy najbliższych spektakli w tarnowskim teatrze:

18 listopada, godz. 18.00 - pokaz przedpremierowy
19 listopada, godz. 18.00 – premiera
20 listopada, godz. 18:00
Rezerwacje biletów: tel. 784-976-025, 668-323-998. Bilety kupować można online lub w kasie teatru.


17.11.2022
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w wyborach parlamentarnych?
| | | |