Klaps dla Maciejewskiego

 Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i teatralny, filmoznawca, wykładowca akademicki, autor wielu książek – został pierwszym w historii laureatem Nagrody „Klaps” dla Krytyka Filmowego Roku. Nagrodę odebrał podczas uroczystej Gali XII  Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej w Zielonej Górze.

 

Dobiegający końca 2022 rok był wyjątkowy w biografii krytyka i dziennikarza Łukasza Maciejewskiego. Ukazały się kolejne publikacje, których był współautorem, w przygotowaniu jest kolejne zbiorowe wydawnictwa poświęcone Krystianowi Lupie i Zygmuntowi Józefczakowi. Łukasz Maciejewski był również jednym z bohaterów filmu „Tajemnica Lema” w reżyserii Wojciecha Kusia; autorem i pomysłodawcą nowego cyklu „Aktorskie twarze Krakowa”  w miesięczniku „Kraków i Świat”; został stypendystą Funduszu Popierania Twórczości ZaiKS, a obecnie, dla wydawnictwa „Znak”, przygotowuje tom rozmów z Anną Dymną.

Teraz został też pierwszym w historii laureatem Nagrody „Klaps” dla Krytyka Filmowego Roku, co przyznająca nagrody kapituła uzasadniła: „Nagroda KLAPS 2022 dla Łukasza Maciejewskiego - wybitnego krytyka filmowego i teatralnego, wykładowcy łódzkiej „Filmówki”, autora książek, długoletniego współtwórcy Kozzi Film Festiwal, przyjaciela Biblioteki Norwida”.

Nagroda wręczona została 19 listopada, podczas Gali XII  Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej w Zielonej Górze. Uroczystość poprowadził doktor Andrzej Buck, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Zielonej Górze oraz dyrektor Kozzi Film Festiwal. Laudację na cześć Łukasza Maciejewskiego wygłosiła Katarzyna Hołyńska, aktorka Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze, absolwentka Wydziału Aktorskiego w Łodzi, niegdyś studentka Łukasza Maciejewskiego. - Profesor Łukasz Maciejewski dawał nam wszystkim wiarę w siebie – podkreślała. - Nigdy nie zapomnę, że przy wielu okazjach, powtarzał, żebyśmy nie pozwolili odebrać sobie tej wiary. Zarażał entuzjazmem, był dla nas przykładem spełnionej, satysfakcjonującej, pięknej i mądrej kariery zawodowej, a prywatnie: cudownym, ciepłym człowiekiem. Odbierając nagrodę, Łukasz Maciejewski mówił: - Nagrodę traktuję jako wyróżnienie dla wszystkich, którzy wierzą jeszcze w sens uprawiania krytyki teatralnej i filmowej na serio. Traktują ten zawód (zawód, profesję, a nie hobby) poważnie. Że to ma wszystko jeszcze sens, jest kontynuacją i rozwojem ścieżki, którą w moim przypadku wyznaczali moi nauczyciele i mistrzowie, a jeżeli dzisiaj usłyszałem z wielu ust, że to, co robię, jest dla kogoś ważne, że bywam czytany i słuchany, to chcę wierzyć, że to jest właśnie potwierdzenie sensu mojej drogi. Tak, wiem, mam szczęście. Rzadkie szczęście. Spełniania się w tym, co kocham, co zawsze było i jest moją pasją, kontynuowania tej pasji na własnych prawach i warunkach. Doceniam to i dziękuję.Jestem wdzięczny tym, dzięki którym mogłem i mogę nadal rozwijać się i uprawiać ten piękny, szlachetny i odpowiedzialny zawód. Zawód krytyka filmowego i teatralnego.

Fundatorem Nagrody byli: Kozzi Film Festiwal, Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej oraz Biblioteka Norwida w Zielonej Górze. Poza dyplomem i statuetką zaprojektowaną przez artystkę, Anetę Pabjańską-Moskwę, wieczór honorujący twórczość Łukasza Maciejewskiego wypełnił koncert Mileny Wroczyńskiej i Pawła Kielera oraz uroczysta kolacja na cześć laureata.

Maciejewski jest już laureatem wielu nagród i wyróżnień, między innymi dwukrotnym laureatem Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (pięciokrotnie nominowanym do tej nagrody), laureatem „Złotej Róży” (2013), statuetki „Uskrzydlonego” (2011), „Dziennikarskiej Weny” (2013), „ArtKciuka” (2018), medalu Polonia Minor (2018), Orderu „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2020).

21.11.2022
Twój komentarz:
Ankieta
Biorąc pod uwagę infalcję i ogólną sytuację gospodarczą, sądzę, że moja sytuacja w ciągu najbliższego roku:
| | | |