Art-Eco czyli sztuka i ekologia

 Co łączy ekologię ze sztuką? Czy sztuka może być ekologiczna, a ekologia – artystyczna? Na te i inne pytania odpowiedzi szuka tarnowska Fundacja Bema20, która od kilku miesięcy realizuje projekt ART-ECO, przy współpracy z irlandzką fundacją EDU-SMART. W piątek, 25 listopada, w Galerii Bema20 odbędzie się wernisaż prac pięciu artystów, którzy różnie podeszli do interpretacji tematu ART-ECO.

 

W 2022 roku ciężko nie myśleć o problemie zmiany klimatu i o potrzebie zachowań, które mogą z nią walczyć. Przede wszystkim ważna jest zmiana zachowań zwykłych ludzi.Fundacja Bema20, działająca w Tarnowie od 2018 roku, na co dzień zajmuje się czymś, co na pozór nie ma bezpośredniego związku ze zmianami klimatu – sztuką. Ale nie tylko. Bema20 nie realizuje happeningu artystycznego polegającego na oblewaniu farbą dzieł sztuki. Nie odpowiada też na pytanie, czy dziedzictwo kulturowe jest bardziej wartościowe niż klimat. Pytanie, nad którym od kwietnia Fundacja zastanawia się w partnerstwie z EDU-SMART z Irlandii, to na przykład: Jak mogę tworzyć sztukę z rzeczy, które mam już pod ręką? Czy na pewno muszę wyrzucić zniszczony produkt – czy może nadam mu nowe życie jako dzieło sztuki?

Celem projektu jest pokazanie każdemu, że takie działania są możliwe – nie potrzeba do nich ani specjalistycznego sprzętu, ani wykształcenia artystycznego. Fundacja, przy współpracy trzech ekspertów – dr Kamili Szymańskiej, dr Anny Śliwińskiej oraz dr Bartłomieja Bałuta – opracowała dokument ekspercki dla wszystkich tych, którzy chcą się uczyć. Dokument zawiera plan warsztatów z ART-ECO, które pozwolą wszystkim, którzy nie mieli wcześniej kontaktu ze sztuką, tworzyć sztukę w ekologiczny sposób.

Uczestnicy warsztatów – jak również, wszyscy zainteresowani tematem – muszą jednak wiedzieć, jakie są możliwości. Dlatego pięcioro artystów – eksperci oraz Joanna Taraszka i Juliusz Gzyl – dostało za zadanie realizację dzieł wzorcowych do projektu ART-ECO. Twórcy otrzymali pełną swobodę wyrazu artystycznego i nie konsultowali się między sobą w czasie tworzenia dzieł, co sprawiło, że każda interpretacja tematu różni się od siebie.

- To pokazuje, czym ART-ECO może być dla każdego z nas – mówi Agnieszka Niedbała, prezes Fundacji Bema20. - Wystawa składa się z dwudziestu unikatowych dzieł stworzonych w całkowicie ekologiczny sposób, reprezentujących różne techniki i demonstrujących, że wszyscy mamy w domach materiały do naszych własnych dzieł. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że już niedługo będziemy mogli otworzyć wystawę.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 25 listopada, o godzinie 18.00, w Galerii Bema20 przy ul. Bema 20 w Tarnowie. Wystawa potrwa do końca 2022 roku. Warsztaty z tworzenia sztuki ekologicznej w ramach projektu odbędą się na początku przyszłego roku.

23.11.2022
Twój komentarz:
Ankieta
Biorąc pod uwagę infalcję i ogólną sytuację gospodarczą, sądzę, że moja sytuacja w ciągu najbliższego roku:
| | | |