Rafał Blechacz wraca po dwudziestu latach

 Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprasza 9 grudnia na mistrzowski recital Chopinowski Rafała Blechacza. Artysta, jako pierwszy, zasiądzie przy nowo zakupionym fortepianie marki Steinway.

 

Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów o światowej sławie i renomie, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, po dwudziestu latach powraca do Centrum Paderewskiego. Pierwszy raz występował tu jako jedenastoletni chłopiec podczas Festiwalu Tydzień Talentów w 1996 roku. Po raz drugi odwiedził Kąśną w roku 2002, niedługo przed swoim brawurowym zwycięstwem w Konkursie Chopinowskim. W piątek, 9 grudnia o godzinie 18.00, wystąpi natomiast z mistrzowskim recitalem Chopinowskim. Występ Rafała Blechacza uświetni uroczysty koncert, pierwszy z udziałem naszego nowego instrumentu  – fortepianu marki Steinway, który zakupiony został dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rafał Blechacz urodził się w 1985 roku w Nakle nad Notecią. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jacka Polańskiego. W 2007 roku ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Jeszcze jako uczeń zdobył wiele nagród i wyróżnień, jak: I nagroda i Grand Prix w XIII Ogólnopolskim Konkursie im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie Wlkp. (1996), II nagroda w V Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy (2002), zwycięstwo w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hamamatsu w Japonii (2003). Uznany za najznakomitszego wykonawcę utworów Chopina swej generacji.

W 2006 roku podpisał ekskluzywny kontrakt z niemiecką wytwórnią fonograficzną Deutsche Grammophon. Jest drugim w historii, po Krystianie Zimermanie, polskim artystą związanym z tą prestiżową firmą.

Jego wybitny talent został doceniony przez publiczność Europy, Ameryki , Azji; przez krytykę muzyczną, znakomitych dyrygentów i słynne orkiestry symfoniczne, producentów płyt, menadżerów i agencje artystyczne organizujące koncerty w najsłynniejszych salach i w największych centrach muzycznych.

Bilety na koncert kosztują 50 zł dostępne są od 21 listopada na www.centrumpaderewskiego.pl.

 

 

 

04.12.2022
Twój komentarz:
Ankieta
Biorąc pod uwagę infalcję i ogólną sytuację gospodarczą, sądzę, że moja sytuacja w ciągu najbliższego roku:
| | | |