MPEC poszukuje zdjęć i wspomnień

 Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Tarnowie poszukuje fotografii, na których uwiecznione są miejsca i sytuacje związane z powstaniem i rozwojem tarnowskiego ciepłownictwa. W 2024 roku spółka obchodzić będzie jubileusz 30-lecia i z tej okazji przygotowywana jest monografia, wzbogacona zdjęciami z życia firmy.

 

W związku ze zbliżającym się jubileuszem 30-lecia MPEC S.A. w Tarnowie, opracowywana jest monografia tarnowskiego ciepłownictwa. Jej autorem jest znany tarnowski historyk i wykładowca akademicki dr Marek Smoła. Celem publikacji jest uchwycenie genezy, historii przedsiębiorstwa i tworzących go ludzi, rozwoju, modernizacji i przemian technologicznych. Z perspektywy czasu istotne pozostaje także przedstawienie wpływu przedsiębiorstwa na procesy miastotwórcze, przemiany społeczne i ekologiczne w Tarnowie.

Początki miejskiego systemu ciepłowniczego sięgają lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku i budowy przy ul. Szpitalnej w Tarnowie pierwszej osiedlowej kotłowni węglowej (zasilającej wówczas w ciepło osiedle mieszkaniowe wybudowane w rejonie ulic Nowej, Waryńskiego, Bóżnic i Szpitalnej). Na bazie lokalnych kotłowni osiedlowych 1 stycznia 1978 r.  powstało Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie, odpowiedzialne za rozwój miejskiego systemu ciepłowniczego w mieście (a także w Brzesku, Bochni, Dębicy i Dąbrowie Tarnowskiej). Następnie, w wyniku procesów komunalizacji przedsiębiorstw państwowych, WPEC w Tarnowie został zlikwidowany, a 26 sierpnia 1994 roku powstało Miejskie Przedsiębiorstwo  Energetyki Cieplnej w Tarnowie – spółka miejska, której właścicielem została Gmina Miasta Tarnowa.

Pomimo, że historia tarnowskiego ciepłownictwa jest to stosunkowo młoda, to w obliczu dokonanego dynamicznego postępu technologicznego, odzwierciedla ogromną skalę przemian, jakich dokonano w ostatnich dziesięcioleciach. Proces transformacji nadal trwa.

MPEC zwraca się z prośbą do pasjonatów historii Tarnowa, a także byłych pracowników Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej  i MPEC S.A. w Tarnowie, o przeszukanie domowych archiwów i udostępnienie fotografii, na których uwiecznione są miejsca i sytuacje związane z powstaniem i rozwojem tarnowskiego ciepłownictwa oraz działalnością WPEC i MPEC m.in. stare kotłownie miejskie, place węglowe, tereny budowy sieci, fotografie z codziennej pracy w firmie,  pracownicy przedsiębiorstwa i inne zdjęcia dokumentujące życie firmy.

Osoby chętne do podzielenia się fotografiami czy wspomnieniami, proszone są o  kontakt z Magdaleną Drobot: e-mail: drobot@mpec.tarnow.pl, tel. 14 688 22 22.

Każda wiadomość będzie niezwykle cenna.

 

17.11.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedzielę?
| | | |