W oczekiwaniu na leczenie

 Aż 124 dni czeka się w Małopolsce na rezonans magnetyczny i 82 dni na tomografię komputerową. W trybie pilnym to odpowiednio 88 i 48 dni. Nie sprawdza się również karta DILO dla chorych onkologicznie. W teorii diagnostyka w ramach karty powinna być wykonana w ciągu 28 dni, w praktyce 23 dni czeka się na pierwszą wizytę.

 

Onkofundacja Alivia codziennie sprawdza długość kolejek do badań diagnostycznych oraz czas oczekiwania na pierwszą wizytę onkologiczną w placówkach medycznych w całej Polsce.

Sprawa dostępności świadczeń zdrowotnych oraz kolejek do badań i specjalistów od lat budzi wiele kontrowersji i jest przedmiotem ożywionych dyskusji. Uwolnienie limitów finansowania badań rezonansem magnetycznym i tomografią komputerową w kwietniu 2019 roku, spowodowało znaczne skrócenie czasu oczekiwania w kolejkach, jednak już od 2021 roku obserwowany jest trend rosnący. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest mała dostępność radiologów oraz urządzeń wykorzystywanych do diagnozowania obrazowego.

Dane z portalu Onkoskaner.pl pokazują, że na tomografię komputerową w trybie zwykłym w październiku, pacjenci czekali w województwie małopolskim średnio 82 dni. Najdłuższa kolejka była w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie i sięgała 264 dni, a najkrótsza w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Krakowie - 8 dni. Czas oczekiwania w trybie pilnym w wynosił średnio 48 dni.

Na wykonanie rezonansu magnetycznego w trybie zwykłym chorzy czekali średnio 124 dni. Najdłuższa kolejka była w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie i sięgała 379 dni, a najkrótsza w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Macieja Sajewicza w Zakopanem - 52 dni. Ze skierowaniem “na cito” pacjenci czekają średnio 88 dni.

W przypadku badania PET-CT średni czas oczekiwania w Małopolsce w październiku w trybie zwykłym wynosił 30 dni, a w pilnym - 28 dni.

Na pierwszą wizytę do onkologa bez skierowania w trybie zwykłym, zgodnie z danymi za październik czeka się w Polsce średio 39 dni, a z kartą DILO 23 dni. Tymczasem cały proces diagnostyki wstępnej w ramach karty DILO nie powinien przekraczać 28 dni.

W województwie małopolskim na pierwszą wizytę do onkologa w trybie zwykłym, bez skierowania, pacjenci w październiku czekali średnio 31 dni. Najdłuższa kolejka była w Szpitalu Specjalistycznym Chorób Płuc Odrodzenie im. Klary Jelskiej w Zakopanem i  sięgała 98 dni, a najkrótsza w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu - 2 dni.

Chorzy, którzy posiadają kartę DILO, mogą umawiać się na wizytę do onkologa w trybie pilnym. W tym przypadku średni czas oczekiwania w Małopolsce wyniósł 22 dni.

Z jednej więc strony prowadzone są drogie i wysokozasięgowe kampanie uświadamiające pacjentów, jak ważny, w chorobie onkologicznej  jest czas, szybka diagnoza i rozpoczęcie terapii. Z drugiej pacjent kilka tygodni musi czekać na wizytę,  a potem kolejnych kilka na diagnostykę.

 

 

 

22.11.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |