Co będziemy oglądać w sporcie

 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała wyniki konsultacji dotyczących poszerzenia listy wydarzeń sportowych, które mają być transmitowane na otwartych kanałach telewizyjnych. W ramach przeprowadzonych konsultacji, do KRRiT wpłynęły 1702 zgłoszenia, głównie od osób fizycznych. Teraz są analizowane.

 

Od 25 września do 27 października trwały publiczne konsultacje, dotyczące ewentualnego poszerzenia listy wydarzeń sportowych, które miałyby być transmitowane na niekodowanych  kanałach telewizyjnych. Jak informuje KRRiT, w ramach konsultacji wpłynęły 1702 zgłoszenia, w większości od osób fizycznych.

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło umieszczenia na proponowanej liście mistrzostw świata Elity mężczyzn w hokeju na lodzie – było ich 859. Na drugim miejscu znalazły się wyścigi Formuły 1, a także F2 do F4, IndyCar, WRC, Le Mans, WEC, MotoGP, NASCAR, itp. – wnioskowało o nie 575 uczestników konsultacji.

45 zgłoszeń dotyczyło poszerzenia listy o mecze w piłkę ręczną z udziałem polskich klubów w Lidze Mistrzów EHF, a 33 – o mityngi lekkoatletyczne Diamentowej Ligi.

Telewizja Polsat, KIGEiT, PIIT i ZPPM Lewiatan, postulowały zawężenie list do katalogu zawartego w ustawie o radiofonii i telewizji. UEFA nie rekomendowała umieszczenia na aktualizowanej liście meczy z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Konferencji Europy UEFA.

Natomiast TVP chciałby, aby na liście znalazły się zawody na poziomie mistrzowskim kobiet w piłce siatkowej, koszykówce i piłce ręcznej, a także mecze finałowe Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencji UEFA oraz finał Pucharu Polski w piłce nożnej mężczyzn i MŚ Elity mężczyzn w hokeju na lodzie.

Zgodnie z ustawą, w kanałach niekodowanych należy pokazywać letnie i zimowe igrzyska olimpijskie, półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne oraz inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA.

KRRiT może z pomocą rozporządzenia określać listę ważnych wydarzeń sportowych, biorąc pod uwagę m.in. stopień społecznego zainteresowania nimi czy wagę dla życia społecznego, gospodarczego czy politycznego. Obecnie trwa analiza zgłoszeń i rekomendacji..

 

27.11.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |