Pamięć, szacunek, nadzieja

 Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. W Polsce stały się także symbolem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania. Na ulicach Tarnowa pojawią się młodzi ludzie z żółtymi kwiatami.

 

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwsze powstanie wielkomiejskie w okupowanej Europie. W Polsce symbolem solidarności i pamięci o tragedii warszawskich Żydów, stały się niepozorne żonkile. Kwiaty związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę wybuchu  powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku, 19 kwietnia, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów.

W piątek 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Na ulicach polskich miast znowu pojawią się wolontariusze z kwiatami. Także w Tarnowie, uczniowie i uczennice Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie, we współpracy z Fundacją AntySchematy 2.0, w centrum miasta – na ulicy Wałowej, Żydowskiej i na placu Sobieskiego – od godziny 9.30 rozdawać będą mieszkańcom Tarnowa żonkile.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Pamięć o tragedii z 1943 roku, szacunek dla walczących i nadzieję, że nigdy więcej historia się nie powtórzy.

 

 

 

17.04.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |