Budżet Gminy Tarnów przyjęty

Przy szesnastu głosach za i dwóch wstrzymujących się, Rada Gminy Tarnów 22 stycznia przyjęła budżet na 2010 rok. Zaplanowane dochody mają wynieść ponad 52 miliony złotych, a wydatki ponad 60 milionów.

Ponad sześćdziesiąt milionów złotych wyniesie budżet Gminy Tarnów na rok 2010. Uchwałę w tej sprawie podjęli 22 stycznia gminni radni. Głosowanie odbyło się bez drobiazgowej dyskusji, gdyż budżet został szczegółowo omówiony na posiedzeniach komisji. Przed decydującym głosowaniem Skarbnik Gminy Irena Podraza przedstawiła jedynie ostatnią autokorektę oraz pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Ostatecznie za przyjęciem budżetu opowiedziało się szesnastu radnych, zaś dwóch wstrzymało się od głosu.
Zaplanowane w budżecie dochody gminy mają sięgnąć ponad pięćdziesięciu dwóch milionów złotych, zaś wydatki to ponad sześćdziesiąt milionów. Jak jednak podkreśla wójt Grzegorz Kozioł, budżet nie ma charakteru wyborczego. - Jeśli mielibyśmy mówić w tych kategoriach, to w Gminie Tarnów mamy budżet wyborczy od czterech lat, bo jego tegoroczny projekt nie odbiega od budżetów, jakie mieliśmy w poprzednich trzech latach – zaznacza. Włodarz Gminy Tarnów podkreśla także, iż zasada konstrukcji budżetu była taka sama, jak w poprzednich latach. - Przewidzieliśmy stosunkowo duży deficyt, bo zabezpieczyliśmy w budżecie środki na wszystkie planowane przez nas inwestycje oraz rezerwę. Każde pozyskane środki zewnętrzne pozwolą nam na redukcję zadłużenia. W poprzednich latach udawało nam się zredukować zadłużenie prawie o połowę, myślę, że tak będzie również i w tym roku – dodaje. Wśród najważniejszych inwestycji Grzegorz Kozioł wymienia: ukończenie budowy basenu w Woli Rzędzińskiej, hali sportowej w Koszycach Wielkich, sali gimnastycznej w Błoniu, budowę centrów wsi m.in. w Koszycach Wielkich i Zawadzie, rozbudowę Zespołu Szkół Publicznych w Tarnowcu, remont i rozbudowę budynków komunalnych, budowę przedszkoli w Zbylitowskiej Górze i Zgłobicach, budowę dróg we wszystkich gminnych miejscowościach oraz szereg innych, drobniejszych działań.
Oprócz spraw budżetowych ważnym punktem sesji było podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków na terenie gminy Tarnów. Do zaakceptowania podwyżki zachęcał gminnych radnych obecny na sesji prezes Tarnowskich Wodociągów Tadeusz Rzepecki, który argumentował, że podwyżka cen wody o 1,7% a ścieków o 3,9%, będzie oznaczała średnią podwyżkę rachunków o 3,1%. Zdaniem prezesa oznacza to realny wzrost miesięcznych wydatków na wodę i ścieki o 2,84 zł więcej na czteroosobową rodzinę, której każdy członek zużywa 3m3 wody miesięcznie. Po długiej, prawie dwugodzinnej dyskusji większość radnych uznała argumentację Tadeusza Rzepeckiego, zatwierdzając proponowane taryfy czternastoma głosami za przy pięciu wstrzymujących się.
Miłym akcentem sesji była obecność prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego Józefa Sadowskiego, który – dziękując samorządowi Gminy Tarnów za życzliwość i pomoc – na ręce Wójta Gminy Tarnów przekazał Medal Stulecia ZNP. Gośćmi sesji byli również wicestarosta Mirosław Banachi radny powiatowy Jerzy Jach.




22.01.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |