Maszkarony i Maszkaronki rozdane

 38. Tarnowska Nagroda Filmowa przeszła do historii. W sobotę, 8 czerwca, w kinie Marzenie odbyła się Gala Wręczenia Nagród. Jurorzy nagrodzili zwycięską produkcję statuetką „Maszkarona”, a także przyznali dwie nagrody specjalne. Wręczono również Nagrodę Jury Młodzieżowego „Kamerzysta” oraz Nagrodę Publiczności „Publika”. Jury Dziecięce nagrodziło najlepszą bajkę w konkursie Filmów Małego Widza.

38. Tarnowska Nagroda Filmowa dobiegła końca. Jurorzy oraz widzowie obejrzeli w ciągu ostatniego tygodnia 12 wybranych polskich filmów pełnometrażowych, biorących udział w Konkursie Głównym. Na ekranie kina Marzenie zostały wyświetlone takie filmy, jak: „Biała odwaga”, „Chłopi”, „Doppelgänger. Sobowtór”, „Horror story”, „Imago”, „Kobieta z…”, „Kos”, „Skąd dokąd”, „Tyle co nic”, „Tylko dzień i noc”, „Ukryta sieć” oraz „Zielona granica”. Wszystkie produkcje walczyły nie tylko o Grand Prix w postaci statuetki „Maszkarona”, ale również o Nagrodę Jury Młodzieżowego „Kamerzysta” oraz Nagrodę Publiczności „Publika”.

W tym roku swoją nagrodę wręczyło również Jury Dziecięce, składające się z dwanaściorga dzieci. Jury przyznało w przeglądzie „Filmów Młodego Widza” statuetkę „Maszkaronka” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 zł bajce „Kicia Kocia – Na plaży”, w reżyserii Dominika Litwiniaka. Nagrodę w imieniu producentki Eweliny Gordziejuk odebrał Eugeniusz Gordziejuk.

Jury Młodzieżowe przyznało Nagrodę Jury Młodzieżowego „Kobiecie z…” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta za „artystyczne i pełne wrażliwości spojrzenie na transpłciowość”. Statuetkę „Kamerzysty” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 zł w imieniu twórców odebrała aktorka Bogumiła Bajor.

Jednym z jurorów Tarnowskiej Nagrody Filmowej jest Publiczność, której nagroda jest uznawana przez wielu twórców za najważniejszą. W tym roku Nagrodę Publiczności w postaci statuetki „Publika” oraz nagrody pieniężnej w wysokości 5 000 zł otrzymał film „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana.

Jury 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej pod przewodnictwem Pawła Łozińskiego – reżysera, scenarzysty i producenta filmów dokumentalnych, w którego składzie znaleźli się również: Weronika Bilska – autorka zdjęć filmowych, Julia Kijowska – aktorka teatralna oraz filmowa, Marta Kownacka – reżyserka castingu, Tomasz Kolankiewicz – filmoznawca, historyk filmu oraz Mariusz Włodarski – producent filmowy, po obejrzeniu 12 filmów konkursowych, przyznało trzy przewidziane w regulaminie nagrody.

Nagroda Specjalna w wysokości 5 000 zł ufundowana przez Gemini Park Tarnów powędrowała do reżysera filmu „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego za „wstrząsającą diagnozę stanu polskiej wsi, ukazaną w spójnej filmowej formie”. Filmowiec odebrał nagrodę osobiście.

Druga Nagroda Specjalna w wysokości 5 000 zł, ufundowana przez MGGP S.A., trafiła do aktorki Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik za rolę w filmie „Kobieta z…” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, za „przejmujące świadectwo miłości ponad płcią oraz świadome wykorzystanie narzędzi aktorskich, do stworzenia wielowymiarowej, zapadającej w pamięć postaci. Warsztat wyróżniający najwybitniejszych”. Nagrodę w imieniu Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik odebrała aktorka Bogumiła Bajor. Laureatka podczas Gali Wręczenia Nagród wystąpiła w połączeniu na żywo, aby podziękować jurorom oraz publiczności.

Decyzją Jury, Grand Prix 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej w postaci statuetki „Maszkarona” oraz nagrody pieniężnej w wysokości 15 000 zł ,otrzymał reżyser Maciej Hamela za film dokumentalny „Skąd dokąd”. Jury nagrodziło produkcję najwyższym laurem za „empatyczny, subtelny obraz ludzi w obliczu wielkiej tragedii, pokazany w świadomej reżyserskiej formie. Ten osobisty i mądry film pozwolił nam poczuć się współpasażerami poruszającej podróży, będącej ucieczką od wojny ku nadziei”. Nagrodę odebrał reżyser filmu Maciej Hamela. „Skąd dokąd” jest drugim filmem dokumentalnym w historii Tarnowskiej Nagrody Filmowej, który zwyciężył w Konkursie Głównym. Przed rokiem statuetka „Maszkarona” trafiła do Pawła Łozińskiego za „Film balkonowy”.

Wcześniej, Nagrodę za całokształt twórczości oraz wkład w rozwój polskiej kinematografii otrzymała Krystyna Janda, wybitna aktorka i ikona polskiego kina. Artystka odebrała statuetkę „Wieczność” i nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł osobiście z rąk prezydenta Tarnowa Jakuba Kwaśnego oraz wiceprezydent Agnieszki Kawy po spektaklu „My Way” w Centrum Sztuki Mościce.

Galę Wręczenia Nagród 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej uświetnił koncert kwartetu  Royal String Quartet.  Zwycięskie filmy będzie można obejrzeć w kinie Marzenie w niedzielę, 9 czerwca, w ramach Epilogu 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

 

 

09.06.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |