Smutny koniec Unii

 Pod koniec czerwca Unia Tarnów i Zepter KPR Legionowo  dokonały połączenia. Zepter KPR Legionowo przejęło wszystkie prawa i obowiązki Unii Tarnów, a to oznacza, że w nadchodzącym sezonie rozgrywkowym kibice nie zobaczą na parkietach zespołu Unii Tarnów. Połączenie to efekt fatalnej kondycji finansowej tarnowskiego klubu. Unia wydała w tej sprawie komunikat, miasto odpowiada oświadczeniem.

 

Rozpoczęło się przerzucanie odpowiedzialności za fatalną sytuację finansową Unii Tarnów, co w konsekwencji doprowadziło do fuzji z Zepter KPR Legionowo. Klub wydał w tej sprawie komunikat, miasto odpowiada oświadczeniem. Jedno i drugie publikujemy poniżej.

 

 

 

 

KOMUNIKAT JASKÓŁKA TARNÓW SP. Z O.O. o połączeniu klubów Jaskółka Tarnów Sp. z o.o. z KPR Legionowo Sp. z o.o.

 

W obliczu oficjalnej decyzji Prezydenta Miasta Tarnowa, Pana Jakuba Kwaśnego, o całkowitym wycofaniu się z finansowania klubu, byliśmy zmuszeni podjąć najtrudniejszą decyzję o zaprzestaniu kontynuacji projektu Unia Tarnów w mieście, które nie wspiera sportu zawodowego.

W dniu 29 czerwca 2024 roku, kluby Unia Tarnów (Jaskółka Tarnów Sp. z o.o.) i Zepter KPR Legionowo (Klub Piłki Ręcznej Legionowo Sp. z o.o.) dokonały w trybie art. 516 KSH połącznia spółek na mocy którego Zepter KPR Legionowo (Klub Piłki Ręcznej Legionowo Sp. z o.o.) przejęło klub Unia Tarnów (Jaskółka Tarnów Sp. z o.o.) wraz ze wszystkimi prawami i obowiązkami, w tym wynikiem sportowym klubu Unia Tarnów w sezonie 2023/2024 oraz z jego wszystkim zobowiązanymi względem zawodników, trenerów oraz innych pracowników i usługodawców. (Art. 494 § 4. KSH, §13 ust. 1 Regulaminu Licencyjnego ORLEN Superliga w sezon rozgrywkowym 2024/2025).

Oznacza to, że w wyniku połączenia spółek, w nadchodzącym sezonie rozgrywkowym 2024/2025, nie wystąpi zespół Unia Tarnów.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w budowanie drużyny, która występowała z powodzeniem od pięciu sezonów na parkietach superligowych, świętując między innymi historyczny srebrny medal Pucharu Polski. Podziękowania kierujemy przede wszystkim do naszych Pracowników, Zawodników, Sztabu Szkoleniowego, Kibiców oraz Sponsorów i Partnerów, w tym naszego Partnera Głównego – Grupie Azoty S.A.

 

 

 

OŚWIADCZENIE

 

Odnosząc się do zarzutów przedstawionych w komunikacie spółki Jaskółka Tarnów Sp. z o.o., pragniemy zakomunikować:

1. Decyzja o połączeniu klubów Jaskółka Tarnów Sp. z o.o. i KPR Legionowo Sp. z o.o. nie wynikała z całkowitego wycofania się Gminy Miasta Tarnowa z finansowania klubu, lecz utraceniu finansowania od partnera głównego klubu. Przerzucanie odpowiedzialności za nieumiejętność w pozyskiwaniu s­­ponsorów dla zawodowej drużyny sportowej na miasto w momencie, gdy to było partnerem mniejszościowym, nie jest zgodna z prawdą.

2. Gmina Miasta Tarnowa wspierała klub Jaskółka Tarnów Sp. z o.o. w latach 2022-2024 łączną kwotą dotacji 940 000 złotych. Środki przyznawane były klubowi w ramach dotacji z budżetu Gminy Miasta Tarnowa. Klub korzystał również z Areny Jaskółka na preferencyjnych warunkach. Jednocześnie w konkursach bierze udział ponad 50 klubów z Tarnowa, które również chcą uzyskać dodatkowe dofinansowania.­­

3. Problemy spółki rozpoczęły się od utraty głównego sponsora, którego miasto nie powinno zastępować. W momencie poszukiwania finansów na sport dzieci i młodzieży trudno, by finansowanie sportu zawodowego miało pierwszeństwo przed ligami dziecięcymi i młodzieżowymi, ponieważ to one są obligatoryjnym zadaniem samorządu. Wątpliwości co do większego dofinansowania budzi również brak jawnej informacji o zarobkach zarządu klubu.

 

Wiktor Bochenek, Sekretarz Prasowy

 

02.07.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |