Wojewoda małopolski wyraża zdecydowany sprzeciw wobec agresji w stosunku do służb ratunkowych i inicjuje kampanię STOP AGRESJI WOBEC RATOWNIKÓW. Kampania ma uświadomić skalę problemu i zwiększyć ochronę osób niosących pomoc.
- Podczas wykonywania rutynowych czynności – zapięcia pacjenta w pasy bezpieczeństwa na czas transportu do szpitala – pacjent zaczął być agresywny w stosunku do członków zespołu ratownictwa medycznego. Kopnął mnie dwukrotnie w twarz, co spowodowało masywny krwotok z nosa – mówi pielęgniarka... Na miejscu zdarzenia znajdowały się dwie osoby – jedna po spożyciu alkoholu z urazem głowy i druga nieprzytomna z powodu upojenia alkoholowego bez widocznych obrażeń. Po przełożeniu pacjenta na nosze w karetce i wykonywaniu dalszych czynności ratunkowych nieprzytomny dotychczas pacjent ocknął się i zaczął być agresywny słownie i fizycznie w stosunku do członków zespołu – kopał zarówno ratowników, ale też sprzęt medyczny, szarpał, pluł i obrażał – opowiada ratownik medyczny… Raz pacjent zaatakował ratowników gazem w środku karetki, co spowodowało, że nic nie było widać; z oczu płynęły łzy, a pacjent demolował karetkę. Innym razem w drodze do SOR-u pacjent stał się agresywny, wyrywał sprzęt medyczny zamontowany w karetce, rzucał go w naszym kierunku, zaczął gryźć, pluć, w karetce zrobił się bałagan... Do obezwładnienia potrzebne były 4 osoby… – dodaje inny ratownik medyczny.
Niestety, to historie, jakich wiele… Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar wyraża zdecydowany sprzeciw wobec agresji w stosunku do służb ratunkowych. I inicjuje kampanię STOP AGRESJI WOBEC RATOWNIKÓW.
- To wyjątkowo bulwersujące historie, o których słyszymy. Konieczne są zatem zdecydowane działania w zakresie prewencji, mającej na celu ochronę osób niosących pomoc. Kampania STOP AGRESJI WOBEC RATOWNIKÓW ma na celu uświadomienie społeczeństwu skali problemu i budowanie szacunku dla służb ratowniczych. W ramach kampanii realizowany będzie cykl specjalistycznych szkoleń we współpracy z Policją oraz Służbą Więzienną, które mają podnieść u ratowników kompetencje i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, gdy stają się oni obiektem agresji. Przewidujemy, że przeszkolonych zostanie blisko 1,4 tys. ratowników medycznych pracujących w województwie małopolskim w Zespołach Ratownictwa Medycznego. Ponadto powstaną materiały filmowe, w których ratownicy opowiedzą historie z życia wzięte, pokazując trudne i niebezpieczne sytuacje, z jakimi spotykają się podczas wykonywania swoich obowiązków – mówi wojewoda. Szkolenia dla członków zespołów ratownictwa medycznego, realizowane z ramienia wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara we współpracy z Policją oraz Służbą Więzienną, rozpoczną się jeszcze w marcu.
- Program szkoleń dla członków zespołów ratownictwa medycznego obejmuje wybrane sposoby reagowania w sytuacjach kryzysowych z zastosowaniem podstawowych technik samoobrony. Szkolenia mają podnieść kwalifikacje uczestników oraz stworzyć system efektywnej współpracy między instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne. Działania te mają również za zadanie przeciwdziałać eskalacji agresji poprzez zwiększenie świadomości zagrożeń i umiejętności reagowania w sytuacjach kryzysowych. – mówi wojewoda.
- 31 marca małopolska Policja rozpoczyna cykl szkoleń z samoobrony dla ratowników medycznych naszego województwa. Zajęcia będą się odbywać w kilku wytypowanych jednostkach naszego garnizonu i będą przeprowadzane przez doświadczonych policyjnych instruktorów technik i taktyk interwencji. Szkolenia – zarówno teoretyczne, jak i praktyczne – mają nauczyć ratowników medycznych rozpoznawać sytuacje trudne, stwarzające zagrożenie dla ich bezpieczeństwa, jak również pokazać im jak prawidłowo reagować w takich sytuacjach. Policjanci bardzo często podczas służby mają do czynienia z tzw. trudnymi interwencjami, gdzie może dojść do naruszenia ich nietykalności albo może być zagrożone ich życie. Funkcjonariusze przechodzą profesjonalne szkolenia z tego zakresu i tą wiedzą chcą podzielić się z ratownikami medycznymi – przekazuje komendant wojewódzki Policji w Krakowie insp. Artur Bednarek.
Znaczny wzrost agresji wobec ratowników medycznych obejmuje zarówno przemoc fizyczną, jak i agresję słowną. Tragiczne wydarzenia ostatnich miesięcy przyspieszyły prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM), ale także modyfikację już obowiązujących procedur i funkcjonalności systemu informatycznego SWD PRM. Mają one wprowadzić skuteczniejsze mechanizmy ochronne dla ratowników.
Równolegle Prokuratura Krajowa przekazała ratownikom informację o rozpoczęciu prac legislacyjnych w zakresie zaostrzenia przepisów dotyczących kar w przypadku narażenia na utratę życia lub zdrowia funkcjonariuszy publicznych. Inicjatywa ta spotkała się z szerokim poparciem środowisk medycznych. Każda osoba udzielająca pierwszej pomocy albo kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz osoby wchodzące w skład zespołu ratownictwa medycznego, osoba udzielająca świadczeń zdrowotnych w SOR, dyspozytor medyczny, wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego oraz krajowy koordynator ratownictwa medycznego, korzystają z ochrony dla funkcjonariuszy publicznych.
- Po licznych doniesieniach związanych z atakami na ratowników medycznych zwróciliśmy się do Wojewody z propozycją przeprowadzenia szkoleń z samoobrony dla ratowników medycznych. Jesteśmy świadomi zagrożeń, z jakimi mogą się borykać. W związku z tym zostaną przeprowadzone szkolenia z podstaw samoobrony. Będą to szkolenia prowadzone zarówno w pomieszczeniach, jak i w karetkach, aby ratownicy zdobyli podstawową wiedzę i umiejętności, jak zachować się w sytuacji zagrożenia – mówi dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Krakowie ppłk Szymon Glica. Szkolenia będą elementem doskonalenia zawodowego, a ratownicy medyczni będą mieli przyznawane za nie punkty edukacyjne.