Akcja badań profilaktycznych zorganizowana przez Mościckie Centrum Medyczne spotkała się z tak dużym odzewem, że placówka przedłużyła ją o kolejny dzień. Tylko badania pokazujące ryzyko cukrzycy wykonało 120 osób, a dostępne były także inne programy profilaktyczne.
Mościckie Centrum Medyczne zorganizowało akcję badań profilaktycznych, przede wszystkim tych dotyczących ryzyka cukrzycy. Na badania zgłosiło się jednak znacznie więcej osób niż przewidywano, więc placówka przedłużyła akcję o kolejny dzień. Jednym z najważniejszych badań było oznaczenie poziomu hemoglobiny glikowanej. To parametr szczególnie istotny w diagnozowaniu i monitorowaniu cukrzycy typu 2. – Zauważyliśmy, że uczestnicy przychodzą coraz lepiej przygotowani. Nie tylko wiedzą, po co są konkretne badania, ale zadają pytania o swoje wyniki i proszą o wyjaśnienia dotyczące np. poziomu hemoglobiny glikowanej czy lipidów – podkreśla Joanna Partyka, edukatorka i pielęgniarka diabetologiczna z Mościckiego Centrum Medycznego. – To bardzo pozytywny sygnał – świadczy o tym, że rośnie świadomość zdrowotna i chęć do aktywnego dbania o siebie. Edukatorka dodaje, że badany parametr hemoglobiny nie służy jedynie do wstępnej diagnozy, ale też jest ważnym wskaźnikiem kontroli cukrzycy.
Podczas akcji dostępne były również inne programy profilaktyczne, w tym program Profilaktyka 40 PLUS, który kończy się z końcem kwietnia. Należy jednak pamiętać, że osoby, które wygenerują skierowanie jeszcze przed 30 kwietnia, mogą zrealizować badania do końca maja. W pakiecie znajdują się m.in. morfologia, badania wątrobowe, lipidogram, poziom kreatyniny, badanie ogólne moczu, pomiar ciśnienia i oznaczenie BMI. Można było także skorzystać z programu CHUK – czyli kompleksowej profilaktyki chorób układu krążenia.
Regularne badania pozwalają nie tylko wcześniej wykryć rozwijające się choroby, ale również skutecznie im przeciwdziałać. Im szybciej postawiona zostanie diagnoza, tym większa szansa na zatrzymanie lub odwrócenie niekorzystnych zmian zdrowotnych.