Edyta Ropek Mistrzynią Europy

Edyta Ropek, zawodniczka Alpinus Azoty Tarnów Team została Mistrzynią Europy 2010 we wspinaczce sportowej w konkurencji wspinaczki na czas. Tym samym obroniła tytuł mistrzowski, który wywalczyła dwa lata temu w Paryżu.

Edyta Ropek, reprezentująca na co dzień klub MKS Tarnovia zwyciężyła w najważniejszych zawodach tego sezonu i obroniła tytuł Mistrzyni Europy. Tarnowianka ustanowiła nowy rekord Polski na dystansie 15 metrów IFSC Speed Record Wall, osiągając czas 10,05 sekundy.
W biegach eliminacyjnych Edyta Ropek uzyskała najlepszy czas, co zapewniło jej bardzo dobre rozstawienie w finale. W 1/8 finału Polka startowała w parze z Ukrainką Anastazią Sawisko. W kolejnym biegu zmierzyła się z Rosjanką Dinarą Fakharitdinową, wygrywając go stosunkiem czasów.
W półfinale Edyta Ropek rywalizowała z kolejną Rosjanką Natalią Titową, również pokonując przeciwniczkę. Wydawało się, że Polka nie ma szans w finałowej rywalizacji z Ksenią Aleksiewą, z którą w tym roku przegrywała wszystkie bezpośrednie pojedynki. Jednak tym razem to Edyta Ropek wygrała oraz ustanowiła nowy rekord Polski. - Jestem niesamowicie szczęśliwa z tego wyniku. Udało mi się wytrzymać do końca, to był mój dzień w Imst. Ogromnie się cieszę z tego sukcesu, dziękuję za pomoc trenerom Sebastianowi Dembickiemu i Arkadiuszowi Kamińskiemu. Bez ich wsparcia nie było by to możliwe. Dziękuję również moim sponsorom i partnerom za wspieranie mnie i za to, że we mnie uwierzyli. To nasz wspólny sukces – powiedziała Edyta Ropek tuż po ceremonii dekoracji.
W zmaganiach mężczyzn zwyciężył Rosjanin Sergiej Abrakchmanow, przed swoim rodakiem Stanisławem Kokorinem. Na trzecim miejscu uplasował się Czech Libor Hroza. Pozostali reprezentanci Polski uplasowali się na następujących pozycjach: Łukasz Świrk (SMG Lubin) - 7 miejsce, Jędrzej Komosinski (PGNiG AZS PWSZ Tarnów) – 16 miejsce, Tomasz Oleksy (MKS Tarnovia) – 19 miejsce, Jakub Pociecha (PGNiG AZS PWSZ Tarnów) – 22 miejsce.
Nasze reprezentantki zajęły: Klaudia Buczek (MKS Tarnovia) – 7 miejsce, Monika Prokopiuk (Skarpa Lublin) – 14 miejsce.