Oddajcie legitymacje – apel Wspólnoty Małopolskiej

Kandydaci Wspólnoty Małopolskiej Marka Nawary do Sejmiku Województwa Małopolskiego wystosowali apel do wszystkich kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów, by po wygranych wyborach oddali legitymacje partyjne.

Krzysztof Nowak i Andrzej Potocki - kandydaci Wspólnoty Małopolskiej Marka Nawary do Sejmiku Województwa Małopolskiego apelują do wszystkich kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów, by po wygranych wyborach oddali legitymacje partyjne i swoje mandaty pełnili jako osoby niepowiązane i niezależne od jakiegokolwiek układu politycznego. Powód? Polityka za mocno miesza ogonem w małych ojczyznach i awanturnicze obyczaje z Wiejskiej coraz częściej kopiowane są w regionach. Ostatnio przykład tego typu działań widoczny był w Tarnowie, gdy za przyzwoleniem niektórych posłów PiS dokonano podmiany list kandydatów do rady powiatu. Z kolei rządząca Platforma Obywatelska z kasy partyjnej, czyli w istocie z pieniędzy podatników, finansuje druk materiałów wyborczych niektórych kandydatów.
- Samorządy są mocno upartyjnione. Kandydaci są zakładnikami ugrupowań, które dają im nie tylko szyld, ale także finansują ich kampanię – mówi Krzysztof Nowak, pomysłodawca inicjatywy. Uważa, że to forma korupcji i obłudy. – Tak, korupcji, bo skoro dziś kupię ci bilbord, to oczekuję od ciebie bezwzględnej lojalności. Obłudy zaś, bo partia z pieniędzy podatników funduje sobie wizualne fajerwerki. Dlatego też między innymi nasza inicjatywa, by włodarze gmin byli apolityczni i niezwiązani pępowiną z partią. „ Z dala od polityki”, mówi w kampanii Platforma. Proszę bardzo. Powiem więcej. „Jak najdalej od polityki w samorządach” – podkreśla Nowak. Jego opinię podziela inny z kandydatów do sejmiku, poseł trzech kadencji Andrzej Potocki. - Jest dobrym obyczajem, że prezydent Polski tuż po wyborze składa legitymację partyjną. W ten sposób, przynajmniej formalnie staje ponad zależnościami partyjnymi. To gest wobec wyborców mających różne poglądy polityczne – mówi były parlamentarzysta, dziś kandydat do Sejmiku. – I jak prezydent naszego kraju jest prezydentem wszystkich Polaków, tak wójt, burmistrz czy prezydent powinien być przywódcą całych swoich społeczności, a nie być urzędnikami własnej partii. Stąd apel do osób, które zostaną wybrane wójtami, burmistrzami czy prezydentami, żeby dobrowolnie, niezmuszani do tego ustawą czy uchwałą złożyli swoje legitymacje partyjne i postarali się być ponad dotychczasowe zobowiązania.
17.11.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |