Brąz Edyty Ropek, dobry występ Polaków

Edyta Ropek zajęła trzecie miejsce w pierwszej edycji Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji wspinaczki na czas. Czołowe miejsca zajęli również Klaudia Buczek, Łukasz Świrk i Jędrzej Komosiński. Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się w lipcu we Francji.

Edyta Ropek znakomicie rozpoczęła sezon startowy, zdobywając trzecie miejsce w zawodach Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas w Mediolanie i uzyskując w finale 9,97 sekundy na dystansie 15 metrów.

Zdaniem trenerów Ropek, wynik z Mediolanu jest potwierdzeniem wysokiej formy tarnowianki zwłaszcza, że podczas tych zawodów tylko dwóm zawodniczkom udało się zejść poniżej 10 sekund – w finale dokonała tego jeszcze Rosjanka Ksenia Aleksiewa uzyskując czas 9,96 sekundy. - To dopiero początek sezonu. Z niedzielnego występu jestem bardzo zadowolona. Uważam, że stać mnie na jeszcze lepszy wynik. Skoncentruję się teraz na przygotowaniach do lipcowych mistrzostw świata we Włoszech – powiedziała po zawodach tarnowska zawodniczka.

W rywalizacji kobiet zwyciężyła wspomniana Ksenia Aleksiewa, przed swoją rodaczką Marią Krasaviną. Na czwartej pozycji uplasowała się Klaudia Buczek, która w małym finale bez szczęścia zmierzyła się z Edytą Ropek.

Dobry start zanotował Łukasz Świrk z SMG Lubin, Polak wywalczył czwartą lokatę, ulęgając w małym finale Czechowi Liborowi Hroza. Na pierwszym miejscu uplasował się Sergiej Sinitsyn z Rosji, przed Evgenim Wajczekowskim. Do udanych start w Mediolanie może zaliczyć także Jędrzej Komosiński z KU AZS PWSZ Tarnów, który wywalczył piąte miejsce i ustanowił nowy rekord Polski z czasem 6,94 sekundy. W finałowej ósemce rywalizowała również Monika Prokopiuk z Skarpy Lublin, zajmując ostatecznie ósmą lokatę.

Kolejne zawody z cyklu o Puchar Świata odbędą się 12 i 13 lipca w francuskim Chamonix.