„Tarnowski Sport od A do Ż”

 Niemal 1300 haseł i biogramów liczy książka zatytułowana „Tarnowski Sport od A do Ż”. Leksykon, który jest już przygotowany i aktualnie odbywa się jego skład oraz korekta, będzie pierwszym tego typu opracowaniem dotyczącym jednej z dziedzin życia społecznego w Tarnowie.

 

W Tarnowie przygotowywany jest leksykon „Tarnowski Sport od A do Ż”. Jego autorami są dziennikarze Robert Noga oraz Roman Kieroński. Pierwszy pracował przed laty w miejscowych mediach, był związany między innymi z „Czasem Krakowskim”, „TeMI”, „Radiem Maks”, w swoim dorobku ma już kilka książek poświęconych historii sportu. Aktualnie jest komentatorem TVP Sport.

Natomiast Roman Kieroński, to „człowiek – instytucja” tarnowskiego sportu: działacz i prezenter, a także dziennikarz „Gazety Krakowskiej” a do niedawna także Telewizji Małopolskiej.

Przy powstaniu książki współpracowały także znane postaci z tarnowskiego świata sportu, między innymi: Maria Burnagiel, Marta Żmuda, Emil Pabian, Przemysław Markowicz, Ryszard Jasicz, Donat Szklarz i Jarosław Dzięciołowski. - Za nami wielomiesięczny okres naprawdę trudnej pracy. Godzin spędzonych w archiwach i bibliotekach, analizy starej prasy i chyba setki maili oraz telefonów. Ciągle z czegoś nie byliśmy zadowoleni, dlatego też pierwotny termin ukazania się naszego leksykonu, o popularnym wszak charakterze, przesunął się o pół roku. Mam jednak nadzieję, że z korzyścią dla wydawnictwa, ponieważ dzięki temu udało nam się opracować znacznie większą liczbę haseł i biogramów. Obok notek o ludziach sportu: zawodnikach, trenerach, działaczach i tych współczesnych i tych sprzed wielu lat książka zawiera hasła poświęcone między innymi najważniejszym cyklicznym imprezom, które odbyły się przed laty w mieście, a także plebiscytom sportowym. Będzie można zatem przypomnieć je sobie oraz odtworzyć ich historię. Mam nadzieję, że nasza praca zostanie przyjęta przychylnie, chociaż zapewne nie ustrzegliśmy się pewnych błędów, których w tego typu opracowaniu trudno uniknąć - mówi jeden z autorów książki Robert Noga. - Praca nad leksykonem była też dużą przygodą, bo niejako przy okazji poznaliśmy sporo ciekawostek, udało się też odtworzyć właściwie niektóre wydarzenia z historii sportu w naszym mieście, które były albo zapomniane, albo też przy ich prezentacji autorzy popełnili sporo błędów. Tak było chociażby z awansem piłkarzy Tarnovii do ekstraklasy i ich grą w najwyższej klasie rozgrywkowej w 1948 roku. Może więc leksykon stanie się inspiracją do napisania kolejnych książek o dziejach sportu w Tarnowie, których przecież nie ma zbyt wiele. Wydawcą pracy jest firma S-Can Dariusza Kobylańskiego, która ma na swoim koncie już między innymi kilka książek i albumów poświęconych Tarnowowi. „Tarnowski Sport od A do Ż” powinien się ukazać w połowie grudnia bieżącego roku.

 

Fot: 1956 rok, derbowy mecz Tarnovii i Metalu o mistrzostwo III ligi na stadionie przy ulicy Bandrowskiego, wygrany przez gości 2:1. Interweniuje bramkarz Metalu Wiesław Stefan, na jego błąd czekają w ciemnych koszulkach zawodnicy Tarnovii Antoni Lewandowski i Józef Oprych. Na wynik interwencji swojego bramkarza patrzą jego klubowi koledzy z Metalu: Jerzy Sutkowski, Stefan Ślizowski i Józef Kawa.

08.11.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |