Podpisuję się pod wizją Jarosława Kaczyńskiego

Z Michałem Wojtkiewiczem, posłem Prawa i Sprawiedliwości rozmawiał Piotr Filip

 

Małopolska uważana jest za „matecznik” Prawa i Sprawiedliwości. Tu partia uzyskuje najlepsze wyniki. Nawet jeśli gdzie indziej przegrywa, w naszym regionie w ciemno można przyjąć, że zdobędziecie kilka mandatów w wyborach i do Sejmu i dobre rezultaty w samorządach.

To nie do końca prawda. Za wyniki Prawa i Sprawiedliwości w Małopolsce odpowiadał do niedawna regionalny lider, czyli Zbigniew Ziobro. Efekt był taki, że w wyborach do samorządów powiatów i Sejmiku Wojewódzkiego uzyskiwaliśmy dobre wyniki, ale nie przekładały się one na układ sił we władzy wykonawczej. Mamy radnych, ale nie rządzimy. To, że nie potrafiliśmy się dogadać z potencjalnymi koalicjantami w samorządach to m.in. efekt działalności Zbigniewa Ziobry. Sam układ na listach kandydatów często był taki, że większe szanse na lepsze miejsce miały osoby, które miały poparcie Zbigniewa Ziobry, a niekoniecznie poparcie wyborców. I mamy dzisiaj sytuację, w której trzy osoby wybrane z naszych list do sejmiku w naszym województwie są już poza Prawem i Sprawiedliwością.

 

Czy to znaczy, że styl działalności lokalnych struktur PiS wymaga zmiany?

W moim przekonaniu 80% siły PiS to siła prezesa Kaczyńskiego. Jego wizja Polski oraz miejsca Polski w Europie i świecie jest bardzo przekonywująca. Pozostałe 20% to powinno być działanie struktur lokalnych. Tymczasem tej właśnie siły struktur lokalnych brakowało w kolejnych wyborach. Proszę sobie przypomnieć sprawę listy kandydatów do Rady Powiatu Tarnowskiego podczas ostatnich wyborów samorządowych. To była malwersacja, a nawet chyba oszustwo. W takich właśnie sytuacjach ludzie nie chcą się identyfikować z Prawem i Sprawiedliwością. Prawica powinna być solidna, prawomyślna, uczciwa i wiarygodna. A także umieć kreować oddolną aktywność. Jeśli tego nie potrafimy – brakuje tych kilku procent do zwycięstwa wyborczego.

 

Obecny rozłam pomoże partii?

Można powiedzieć obrazowo, że ciężar Zbigniewa Ziobry został z małopolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości zdjęty. W dłuższej perspektywie, np. najbliższych wyborów, pomoże na pewno. Jeśli ktoś nie potrafi zrozumieć, jak wielką wartością jest jedność, jeśli osobiste ambicje stają się najważniejsze, traci na tym zarówno Polska, jak i nasz region. W obecnej sytuacji dokładnie to widać.

 

A pana nie nęciło przejście do nowego ugrupowania?

Nie. Takiego rozwiązania nie brałem i nie biorę pod uwagę. Mówiłem już, że podpisuję się pod wizją Jarosława Kaczyńskiego. Patrząc na obecną sytuację z perspektywy dobra kraju nie mam żadnych wątpliwości. Bo co wynika z faktu, że ktoś się kłóci, a ktoś inny „zabiera zabawki”. Jak to się ma do spraw polskiej polityki, pozycji Polski na arenie międzynarodowej, solidarności międzyludzkiej, pomocy najsłabszym? Im dłużej żyję, tym głębiej jestem przekonany, że należy pomagać ludziom, którzy nie radzą sobie w obecnej rzeczywistości. To nie zawsze jest ich wina, nie każdy jest potencjalnym mistrzem świata. Nie można iść do przodu po trupach.

 

Nie wszyscy parlamentarzyści z naszego regionu myślą tak samo. Kilku z nich, m.in. były prezydent Tarnowa, poparło Zbigniewa Ziobrę.

O to proszę pytać Józefa Rojka. Ja osobiście nigdy nie miałem do niego zaufania.

 

Zostawmy w takim razie sprawy personalne, wróćmy do Sejmu. Państwo jesteście w opozycji, ale macie zapewne jakieś projekty, również te dotyczące naszego regionu, które będzie chcieli prezentować i forsować?

Zgadzam się, że kwestie personalne to margines polityki. Jeśli chodzi o problemy szeroko rozumianego regionu tarnowskiego, to na czoło wysuwają się kwestie rolnictwa, dopłat dla rolników, głodowych emerytur rolniczych, ale także działań na rzecz uatrakcyjnienia tego terenu. Choćby przez takie działania jak tworzenie winnic. Również i sam Tarnów mógłby rozwijać się szybciej i bardziej wielokierunkowo. Proponowałem realizację projektu roboczo nazwanego „Tarnów za torami”. Wydaje mi się, że warto się nad nim pochylić. Jeśli chodzi o sprawy ogólniejsze, to nie zgadzam się z podniesieniem wieku emerytalnego kobiet do 67 lat. Są zawody, w których dłuższy okres pracy jest możliwy, ale na pewno nie może to dotyczyć wszystkich jednakowo. Należy też robić wszystko, by Polska się nie zadłużała. Nie ma biednych państw, są tylko źle zarządzane. Czym się różni Szwajcaria, czy państwa skandynawskie od Polski? Przede wszystkim sposobem zarządzania. Gdybyśmy mieli silny rząd, prowadzący racjonalną politykę gospodarczą, bylibyśmy bardzo bogaci. Właśnie dlatego Kaczyński nie podobał się światowej elicie, bo nie poddawał się wpływom, które godziły w polską rację stanu. To są kwestie ważne, a nie Zbigniew Ziobro i jego zwolennicy.

Dziękuję za rozmowę.

30.11.2011
Komentarze:
wyborca z Tarnowa: 30.11.2011
Kaczor tylko myśli o sobie i aby jak najdłużej tzrymać władzę w swoich rękach. I to jest to zwycięstwo kaczora? Skad się wziął Bernacki na liście PIS nikt go wcześniej na oczy nie widział. Dla kaczora wazna jest tylko katastrofa smolenska ale to nie rozwiaze problemów Polaków a tym bardziej naszego regionu. Panu Posłowi Wojtkiewiczowi też zalezy na władzy absolutnej więc nie ma sie co dziwic jego stanowisku.
jan: 30.11.2011
Niech Pan przestanie atakować radnych i przestanie lansować się w lokalnych mediach. Przeciez pan wie ze z listami nic nie było, tylko chodzi Panu o swoich kolesi ktorzy z pisem nie mieli nic wspolnego.
imadło: 01.12.2011
To monotematyczne nudne rozważanie jest już wyzywająco groteskowe - układa pan swoje idee fixe czerpiąc z nieomylności prezesa, ukradkiem łypie pan na niego okiem jak wierny piesek na swego pana w obawie by go nie skarcił. P. prezes prowadzi osobistą rozgrywkę z Tuskiem, który rozwalił mu cały świat osobisty i polityczny, ale jaki w tej grze widzi pan interes dla zwykłych ludzi z Małopolski? Proszę konkretnie przytoczyć przykłady działań PiS dla poprawy sytuacji Małopolan. To nieelegancko przekreślać pracę bezkompromisowego kolegi J. Rojka.
tar: 01.12.2011
sama prawda o tych ludziach
kok: 08.12.2011
Podpisać się to za mało. Trzeba jeszcze samodzielnie myśleć.
Vicjag: 10.03.2012
Tak się składa, że w każdej sprawie staram się być obiektywny, a nie bezkrytyczny, dlatego mogę krytykować zarówno koalicję rządową, jak i partie stanowiące opozycję, i to bez żadnego wyjątku. Być może poglądy Jarosława Kaczyńskiego są słuszne - jak twierdzi pan poseł w swoim wywiadzie. Niedawno czytałem wywiad pani posłanki z PO uważającej za słuszne to co robi rząd. Prawda, jak zawsze leży po środku. Dlatego żałuję, że \"dawno, dawno temu ...\" nie doszło do koalicji PO-PiS, partii mieniących się chadeckimi, ponoć z całym oddaniem respektujących społeczne nauczanie Jana Pawła II, dziś błogosławionego. Zastanawiam się jak godzi się to z jadem, krytykanctwem, czy wreszcie obrażaniem się wzajemnym, dyskredytowaniem kogoś, kto odszedł z danej partii, bo miał inne poglądy. Uważam również, że opozycja, ma prawo i obowiązek ukazywać możliwości zmiany w politycy, a nie tylko krytykować. I w tym różnię się od pana posła.
???: 09.10.2012
A pod którą z wizji pan poseł się podpisuje bo było ich juz sporo
HYst: 12.10.2017

ky 23 IS BACK Store connaissait la Canada Goose Outlet nécessité du feu, newest lebron shoes par Nike Air Jordan 11 un zapatos de futbol nike tel Nike Factory Outlet froid. Ugg Outlet Online Store En l’absence Nike Outlet Store de la flamme Yeezy Shoes Discount Marketplace bienfaisante, il Nike Shoes Online e?t Cheap Michael Kors du UGGS Outlet moins nike tn pas cher souhaité new yeezy shoes de se creuser un trou dans la neige, Abercrombie and fitch store pour s’y Coach Bags On Sale tapir à l’abri Air max levně de l’air. Son haleine Cheap Nike Air Huarache congelée botas de futbol avait poudré Nike Outlet d’un givre Toms Outlet Online blanc et womens nike air max cristallin Cheap Toms Shoes Outlet ses bajoues, ses Negozi Pandora sourcils Pandora Official Website et son museau.

La suivre un envoi barbe Doudoune Moncler Site Officiel rousse de l’homme scarpe nike et ses moustaches étaient congelées, Nike Store elles aussi, mais plus solidement. Le Nike Pas Cher Femme dép?t de givre s’y transformait asics sko en un Michael Kors Clearance dép?t Louboutin Wedding Shoes de glace, Uggs For Cheap dont l’épaisseur chaussure adidas pas cher augmentait à chaque Adidas Superstar bouffée de l’humide Nike Air Huarache For Sale et Bottes Ugg Femme Pas Cher tiède respiration qu’il exhalait.

L’homme, de plus, chiquait et Boost Yeezy Sale On Line la muselière Ugg boots Sale de glace qui nike air lui encastrait les nfl store lèvres Nike Factory Store les Cheap Nike Huarache rendait à ce point Discount Air Max rigides qu’il Nike Air Max Cheap lui était Jordan Shoes For Cheap impossible de les faire jouer pour expectorer le jus de tabac. En sorte que celui-ci, mêlé Nike Air Sneakers à Cheap Air Max Trainers sa salive, Jordan Store ruisselait sur sa Vans Black Sneakers barbe, Cheap True Religion Jeans en Nike Huarache Womens Cheap stalactites, Jordan Sneakers For Sale qui Chaussure Air Max avaient la couleur brunatre et la cheap nike air max dureté de l’ambre, Cheap Louboutin Heels et dont la canada goose jackets on sale longueur augmentait sans cesse au-dessous de son menton.

Si l’homme était Yeezy Black tombé, converse store sa Scarpe Air Max barbe se f?t brisée en morceaux. Adidas Yeezy Boost 350 For Sale Mais il Yeezy Men se souciait peu Nike Shox discount Sale de Hyperdunk 2014 cet appendice. Tous nike schuhe günstig les Nike Online Store chiqueurs payaient au Moncler Sale froid le même Air Nike tribut, dans le Northland. Discount TOMS Deux fois günstige nike schuhe déjà, il s’était Official NHL Jerseys trouvé dehors, Cheap Nike Free Run avec TOMS SHOES OUTLET des sautes de froid pandora beads de chaussures nike pas cher cinquante et de soixante degrés du thermomètre à alcool, et le Adidas Yeezy Cheap même phénomène s’était Canada Goose Womens Coats produit.

Plusieurs milles durant, l’homme ugg clearance poursuivit son Canada Goose Online Store chemin à Doudoune Moncler Pas Cher travers de vastes Chaussure Nike Pas Cher forêts Nike Free Run 5.0 Womens plates. Kobe Shoes Nike Il traversa ensuite un grand marécage gelé, semé Cheap Toms Outlet Store de nike sportschuhe bouquets d’arbustes noirs, et, arrivé Discount Christian Louboutin Shoes dans une vallée, il descendit UGGS For Women jusqu’à Air Max 90 la berge Nike Air Damen d’un petit cours d’eau Zapatillas Nike Air Max Baratas glacé. C’était Pandora Store l’Henderson Creek.

Il consulta Nike Air Pas Cher sa montre. Dix heures. Il savait qu’il new pandora charms marchait à Uggs Pas Cher Soldes une Cheap True Religion Jeans allure de quatre Chaussure Nike Air Max Pas Cher milles à l’heure, et il en conclut qu’il serait arrivé, pour Nike Soccer Cleats Boots midi moncler jacket sale et demi, à la première fourche Ray Ban Sunglasses Online de la Original Ugg Boots rivière, Moncler Outlet distante Pandora Style Beads encore de Nike Air 90 dix milles. Il Air Jordan Retro Sale décida que, cheap uggs pour célébrer cet Pandora Store heureux Christian Louboutin Heels événement, Timberland Outlet il Adidas Neo Discount Sale mangerait son prada outlet déjeuner, une fois arrivé à ce point.

Le chien, découragé, la queue pendant Hugo Boss Sale entre les jambes, retro jordans for cheap reprit ugg store sa place Pandora Outlet Store derrière coach factory outlet online les talons de Cheap Real Jordans son ma?tre qui, de sa Air Max Femme marche légèrement balancée, se mit Doudoune Moncler Femme Pas Cher à suivre Official Toms Shoes Outlet le lit air force one pas cher de Nike joggesko la rivière. nike mercurial soccer cleats Plus profonde, Adidas Originals Stan Smith la piste TOMS For Sale laissée par les Nike Air Max Sale derniers Adidas Superstar Sale Online tra?neaux qui Boutique Ugg avaient christian louboutin outlet passé là nike jordan shoes était ADIDAS NMD SALE ON LINE encore fitflops sale uk visible. pandora jewelry store Mais la adidas outlet neige TOMS STORE avait recouvert Adidas Originals Sale toute trace Nike Roshe Run Sale de pas Michael Kors Handbags Discount humains. nike shoes Il Air max dam y Mens Nike Air Max avait un Toms Factory Outlet mois que personne n’avait remonté ni ジョーダン スニーカー descendu le silencieux UGG BOOTS FOR WOMEN vallon.

L’homme allait toujours, New Air Max 2017 d’un pas régulier. Son Nike Air Max Goedkoop cerveau ne remuait pas de réflexions inutiles ; il ne モンクレール レディース pensait à rien, sinon au déjeuner dont l’instant approchait, et qu’à six heures Boty Nike Air du soir il Christian Louboutin Shoes Outlet aurait Soccer Boots Outlet nike retrouvé Moncler Outlet Online ses camarades. Cheap Michael Kors Tote Bag Il ne Pandora Store Sale disait vans shoe store rien Moncler Jackets Discount Marketplace non plus, pour la raison Adidas NMD For Sale majeure Nike Shoes Sale Store qu’il n’y avait personne avec new jordan releases qui engager Discount Ray Ban Sunglasses la reebok running shoes conversation. Air Max Pas Cher Et, d’ailleurs, chaussure basket homme e?t-il voulu parler qu’il ne l’aurait pu, canada goose jacket outlet par Air Max Sneakers l’effet adidas store de longchamp bags on sale cette Nike Air Women muselière de Nike Kyrie glace Canada goose dam qui Nike Tn Requin Pas Cher lui fermait la bouche. Il Nike Polo Sale se Michael Kors Outlet contentait Adidas Originals Superstar de macher Michael Kors uniformément Scarpe Nike Scontate son tabac Cheap Retro Jordans For Sale et New Nike Shoes d’allonger ainsi huarache sneakers sa barbe d’ambre.

La Ugg Pas Cher En France seule Stone Island Outlet pensée Moncler Outlet Store qui lui Canada Goose Outlet revenait parfois, Billige Nike Sko c’est qu’il Hogan Outlet faisait réellement froid, que jamais encore il Air Max Kopen n’avait connu une Nike Air Shoes pareille Cheap Michael Kors Handbags froidure. Tout Zapatillas Air Max en cheminant, Yeezy Boost Sale Online il frottait nike sb stefan janoski automatiquement Coach Outlet Store Online de Descuentos Nike ses mitaines, tant?t d’une Pandora Outlet main, Ugg Pas Cher Femme tant?t toms shoes outlet de l’autre, ses louboutin heels pommettes et son nez. cheap uggs for women Mais il avait beau ugg factory outlet frotter, la circulation zapatillas nike baratas ne Jordan Shoes Air semblait Cheap Air Max pas se TOMS OUTLET rétablir. Dès qu’il Nike Shox Cheap cessait la friction, nez et pommettes nike air jordan pas cher redevenaient inertes.

Il The official UGG était certain maintenant, et il s’en Nike Shoes Discount Marketplace rendait compte, qu’il avait une UGG Boots Cheap partie nike sneakers du visage Nike Roshe Run gelée. Adidas Soccer Cleats Cheap Et Reebok Outlet Store il regrettait de Adidas Shoes Discount Marketplace ne

Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |