Światowy Dzień Walki z Gruźlicą

 24 marca to Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. Na całym świecie zakażonych prątkiem gruźlicy jest około dwóch miliardów ludzi. Z tego rocznie osiem milionów na gruźlicę choruje, a spośród nich umiera około trzech milionów.

 

24 marca to Światowy Dzień Walki z Gruźlicą uchwalony przez Światową Organizację Zdrowia w rocznicę odkrycia prątka gruźlicy przez niemieckiego lekarza Roberta Kocha, który ten fakt ogłosił w swoim wykładzie dnia 24 marca 1882 roku w Berlinie.

W Polsce około 20 % populacji zakażonych jest bakterią gruźlicy. Z tej liczby 10 % może zachorować. W Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie w Poradni Przeciwgruźliczej w 2011 roku leczono trzydziestu pacjentów chorych na gruźlicę, z tego 13 to zachorowania nowe.

Gruźlicę jest chorobą zakaźną. Wywołuje ją bakteria mycobacterium tuberculosis. To bakteria tlenowa, a więc żyjąca w płucach. Źródłem zakażenia jest chory prątkujący, a drogą zakażenia układ oddechowy. Jeden chory prątkujący zaraża średnio około 10 osób. Choroba objawia się kaszlem, przewlekłymi stanami podgorączkowymi, spadkiem masy ciała, krwiopluciem i osłabieniem.

Gruźlica zajmuje przede wszystkim układ oddechowy, ale może także pojawić się w węzłach chłonnych, nerkach, kościach, układzie rozrodczym, na skórze. Rozwojowi choroby sprzyjają: kontakt z chorym prątkującym, przewlekłe schorzenia (nowotwory, cukrzyca, nikotynizm, alkoholizm, niewydolność nerek), podeszły wiek czy zaburzenia odporności.

Profilaktyka gruźlicy to przede wszystkim zdrowy tryb życia, higiena kaszlu, szczepienia BCG, leczenie pacjentów zakażonych prątkiem. I oczywiście, co zawarte jest w Narodowym Programie Zwalczania Gruźlicy, wczesna wykrywalność i skuteczne leczenie . – Diagnostyka gruźlicy to rentgen klatki piersiowej, odczyn tuberkulinowy, badania plwociny, bądź wydzieliny oskrzelowej i wyhodowanie prątka z materiałów biologicznych – mówi Joanna Siudzińska, lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc. – Z kolei leczenie polega na skojarzonej terapii antybiotykowej, która by być skuteczna, musi być regularna i trwać minimum pół roku.

22.03.2012
Komentarze:
DavidProog: 05.03.2017
Opowiem wam troche o sobie: mam tylko 27 lat, mezatka, mam dwoje dzieci. Mlodsze dziecko ma tylko jeden i pol roku. Z mezem przez ostatnie dwa lata zylismy jako sasiedzi, czyli regularnego zycia seksualnego nie bylo, a najgorsze jest to, ze sama nie chcialam go. Dla mlodego mezczyzni regularny seks jest niezbedny, moj maz nie jest wyjatkiem. W pewnym momencie zdalem sobie sprawe, ze moge go stracic. Nie jest prawdopodobne, ze zachce spedzic swoja mlodosc z nieczula i lodowata kobieta. W najlepszym razie znajdzie kochanke, a w najgorszym — opusci rodzine i pojdzie do innej dziewczyny. W desperacji zaczelam szukac w Internecie srodku, ktory bedzie w stanie mi pomoc uprawiac seks i cieszyc sie nim jak wszystkim normalnym kobietom. Isc do apteki i poprosic farmaceute, aby poradzil mi bodziec — dla mnie nie jest to mozliwe. Lepiej dostac go na poczcie w nieprzezroczystym pojemniku. Wiec szukalam dluzej niz jeden dzien, niektore srodki mi sie nie podobaly skladnikami, inne — wysokimi kosztami. Przypadkowo zobaczylam jaskrawa reklame zenskiego bodzcu z szybkim efektem “Forte Love”, przeczytalam prawdziwe opinie, zapoznalam sie ze skladnikami, cena rowniez mi sie podobala. Zamowilam ten cudowny proszek, a nastepnie odebralam go na poczcie. Zenski bodziec z szybkim efektem
Twój komentarz:
kod bezpieczeństwa
Ankieta
Czy popierasz projekt dwukadencyjności władzy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w samorządach lokalnych
| | | |