Dzień pamięci o ofiarach Katynia

 Gminny Ośrodek Kultury oraz Zespół Szkół w Borzęcinie zapraszają na obchody 72 rocznicy mordu katyńskiego. Uroczystość odbędzie się w poniedziałek, 30 kwietnia o godzinie 12.00. Patronat nad obchodami objął Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.

 

Obchody 72 rocznicy zamordowania polskich oficerów w Katyniu rozpoczną się w Borzęcinie 30 kwietnia o godzinie 12.00 od złożenia kwiatów przed Pomnikiem Poległych 1939-1945 oraz modlitwą w intencji osób zamordowanych w Katyniu. Następnie młodzież z Zespołu Szkół w Borzęcinie zaprezentuje program artystyczny „List z Katynia”.

Po oficjalnych przemówieniach głos zabierze przedstawiciel rodziny zamordowanego w lasach katyńskich Piotra Juszczyka.

Zgromadzeni będą mieli także możliwość obejrzeć film dokumentalny Anny Teresy Pietraszek „Pielgrzym pojednania”. Tematem reportażu jest pielgrzymka księdza prałata Zdzisława Peszkowskiego do miejsc kaźni oficerów polskich na terenie byłego ZSRR w listopadzie 1993 roku. Zdzisław Peszkowski był w ostatnim transporcie 250 osób, którym udało się uniknąć śmierci w Katyniu. Wspomniany transport nie trafił do Katynia w związku z wydarzeniami wojennymi na froncie i decyzją władz sowieckich o wstrzymaniu likwidacji polskich więźniów.

Ostatnim elementem uroczystości będzie posadzenie przed budynkiem Zespołu Szkół w Borzęcinie okolicznościowego dębu i odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać Piotra Juszczyka. - Nasza uroczystość organizowana po raz czwarty w ramach ogólnopolskiej akcji „KATYŃ... ocalić od zapomnienia” i jest elementem kultywowania pamięci o internowanych Polakach – ofiarach zbrodni katyńskiej, skrytobójczo mordowanych strzałem w tył głowy przez NKWD. Tym razem chcemy przybliżyć sylwetkę Piotra Juszczyka – pochodzącego z Borzęcina, zamordowanego w 1940 roku w Twerze strzałem w tył głowy – mówi Piotr Kania z ośrodka kultury w Borzęcinie.

Wieczorem, o godzinie 19.00 w sali imprez borzęcińskiego GOK odbędzie się także przedstawienie teatralne „Ballada o Wołyniu" – przygotowane przez Teatr Nie Teraz z Tarnowa. Wstęp wolny.

29.04.2012
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |