„Fryderyk” wreszcie w Tarnowie

 Po trzykrotnej nominacji tarnowski chór „Puellae Orantes” otrzymał wymarzonego „Fryderyka”. Chór pod dyrekcją księdza Władysława Pachoty został doceniony w kategorii Album Roku i Muzyka Chóralna i Oratoryjna za album „Łukaszewski & Bembinow. Kolędy i pastorałki".

 

Prestiżową nagrodę „Fryderyka” otrzymał tarnowski Chór Katedralny „Puellae Orantes”. Fryderyk przyznany został chórowi za album „Łukaszewski & Bembinow. Kolędy i pastorałki" w kategorii Album Roku i Muzyka Chóralna i Oratoryjna. - Ogromnie się cieszymy, że spośród wszystkich dotychczasowych krążków, właśnie ten został doceniony bo to wyjątkowa płyta. Marzyliśmy o tym, by statuetkę „Fryderyka” dostać, bo marzy o tym każdy, kto znaczy coś na rynku muzycznym, a my już znaczymy. Ogromnie ważne dla nas jest to, że nagroda przyznawana jest przez grono fachowców i że fachowcy docenili nasz kunszt – mówił 30 kwietnia podczas konferencji prasowej ksiądz Władysław Pachota, dyrygent chóru.

Utwory zawarte na płycie opracowane zostały dla chóru przez Pawła Łukaszewskiego i Miłosza Bembinowa. Do współpracy przy nagraniu zaproszony został kwartet smyczkowy „DAFÔ”, którego trzy płyty nagrodzone zostały „Fryderykiem”. Sukcesem albumu jest także recenzja zamieszczona w najbardziej opiniotwórczym magazynie BBC Music, gdzie płyta jest rekomendowana jako jeden z dziewięciu najlepszych wydawnictw świątecznych, które ukazały się na światowym rynku muzycznym w roku 2011. - „Fryderyk” to efekt żmudnej i długoletniej pracy. Po cichu wierzyliśmy, że tym razem się uda i go otrzymamy. Ale potem trudno było w to uwierzyć. Odbieraniu nagrody towarzyszyły niesamowite emocje. Ogromnie się cieszymy – mówiła Aleksandra Topor, opiekunka chóru.

Teraz przed chórem stają kolejne wyzwania, bo zarówno wcześniejsze nominacje jak i otrzymana wreszcie statuetka otwierają zamknięte wcześniej drzwi wielu kompozytorów, o współpracę z którymi chór zabiegał od dawna.

30.04.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Biorąc pod uwagę infalcję i ogólną sytuację gospodarczą, sądzę, że moja sytuacja w ciągu najbliższego roku:
| | | |