Benefis Adama Bartosza

 11 maja odbył się zorganizowany przez Marszałka Województwa Małopolskiego benefis Adama Bartosza, wieloletniego dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Zabytkowy dworek Ignacego Paderewskiego pękał w szwach bowiem goście, z odległych nawet stron, dopisali.

 

W Kąśnej Dolnej odbyło się podsumowanie drogi zawodowej Adam Bartosza związane z jego decyzją o przejściu na emeryturę. Spotkanie w dworku Ignacego Paderewskiego ukazało byłego już dyrektora jako człowieka – instytucję, który wniósł trwały wkład w kulturę regionu, a także w krzewieni tolerancji wobec mniejszości narodowych.

Serdeczne gratulacje i podziękowania za ponad trzydziestoletnią pracę na stanowisku dyrektora tarnowskiego muzeum założył mu Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego. Marszałek wręczył też Adamowi Bartoszowi odznakę za Zasługi dla Kultury Polskiej, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gratulacje i adresy okolicznościowe wręczyli benefisantowi przedstawiciele władz Tarnowa, powiatów (m.in. tarnowskiego i brzeskiego), gmin, z którymi Muzeum pod kierownictwem Adama Bartosza współpracowało, instytucji kultury, zaprzyjaźnionych muzeów, uczelni i osób prywatnym. Odczytano także adres gratulacyjny od Michała Boniego – ministra administracji i cyfryzacji.

Adam Bartosz od listopada 1980 roku pełnił nieprzerwanie obowiązki dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Jako etnograf specjalizował się w badaniu kultury i historii polskich Romów, jest twórcą pierwszej w świecie stałej ekspozycji muzealne o historii i kulturze Romów, autorem licznych publikacji naukowych, wykładowcą na uczelniach polskich i zagranicznych. Pomysłodawcą wielu zdarzeń naukowych i kulturalnych, jak „Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów” czy „Galicjaner Sztetl” .

Mimo przejścia na emeryturę, Adam Bartosz pozostaje czynnym uczestnikiem działalności muzealnej, naukowej i społecznej.

14.05.2012
Komentarze:
Clarinda: 25.06.2012
Kolejny wyśmienity odcinek bloga ,tak trazymj to najlepszy blog szachowy w internecie obecnie.Największym problemem w Polsce jest brak odpowiedniej ilości młodych talentf3w, dzięki ktf3rym weszlibyśmy do Pucharu z większą ilością graczy (większe szanse jednak). Często nawet jak się takie młode talenty pojawiają to działacze nie zawsze potrafią stanąć na wysokości zadania. Przykładem jest zaledwie 10-letnia Zofia Frej ktf3rej rodzice znaleźli się w trudnym położeniu materialnym i nie mogli jej towarzyszyć na turnieju. Chwilę potem jak dobrzy ludzie uzbierali i przekazali im pieniądze zostali oni brutalnie zaatakowani na blogu znanego warszawskiego sędziego szachowego Piotra Kaczorowskiego. Jak tak można,przecież dziecko ma dopiero 10 lat? Czyżby zawiść? Pilnujmy naszych młodych talentf3w szachowych, żebyśmy mogli za parę lat cieszyć się tuzinem naszych na Pucharze! Bez względu czy jesteśmy z Wrocławia, Poznania czy Krakowa opiekujmy się młodzieżą bez względu na jej pochodzenie klubowe.
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |